Brexit müzakerelerine Covid-19 engeli

Brexit müzakerelerine Covid-19 engeli

İngiltere, 47 yıllık AB üyeliğinin ardından 31 Ocak 2020'de Avrupa Birliği'nden (AB) ayrıldı. Geçiş dönemi Aralık 2020'ye kadar sürecek. Gerçekler henüz tam olarak başlamadı. Müzakerelerdeki belirsizlik. AB Başmüzakerecisi Michel Barnier 9 Ocak 2020'de "Dost, müttefik ve komşu olan büyük bir ülke olarak kalacak olan Birleşik Krallık ile yeniden ortaklık kurulması gerekecek." demişti.

Birlik müzakerecisi rolünü üstlenen Avrupa Komisyonu, 18 Mart 2020'de gelecekteki AB-İngiltere ortaklığı için bir taslak yasal anlaşma yayınladı.

Komisyon, düz bir politika sunuyor ve her iki tarafa dayüksek standartları korumaları için şartlar getiriyor. İngiltere ile olan ortaklık anlaşmasının üç temel dayanağı temel alarak mümkün olduğunca derin olmasını istiyor. Ekonomik ortaklık, dış ilişkiler ortaklığı ve belirli sektörel konular.

Avrupa Parlamentosu'nun temel endişeleri şu şekildedir:

Birincisi, AB üyesi olmayan bir ülke üye devletlerle aynı haklara sahip olamaz ve tek pazar ile gümrük birliğinin bütünlüğü her zaman korunmalıdır.

İkincisi, AB-İngiltere arasındaki kuralların "dinamik bir şekilde hizalanması"

Üçüncüsü, AB'nin en hassas sektörlerinin korunması.

Kimse gelecekteki ilişki üzerine yapılacak görüşmelerin karmaşık, talep kâr ve zor olacağını inkâr etmiyor. AB, İngiltere'nin AB üzerinde haksız bir rekabet avantajı elde etmesini önlemek için ticaret için düz bir oyun alanı yaratmak istiyor. AB'nin İngiliz sularına erişim için mevcut koşulları korumak istediğinden, balıkçılığın müzakerelerde bir başka odak noktası olması bekleniyor.

İNGİLTERE KONTROLÜ ELDEN BIRAKMAK İSTEMİYOR

Dahası, Birleşik Krallık müzakerecileri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve AB Adalet Divanı'nın kararlarının uygulanmasını resmen taahhüt etmeyi reddetti. Londra, basit bir serbest ticaret anlaşması üzerinde ısrar ediyor ve kendi yasalarını yapma özgürlüğü karşılığında AB pazarına erişimi feda etmeye hazır.

En önemli gelişme ise salgın. Müzakereleri daha zor hale getirebilir. 18-20 Mart'ta Londra'da yapılması planlanan ikinci müzakere turu en son Covid-19 gelişmeleri ile ertelendi. AB ve İngiltere müzakerecileri şu anda video konferansların kullanımı da dâhil olmak üzere tartışmalara devam etmenin alternatif yollarını araştırıyorlar.

Daha da kötüsü, AB Başmüzakerecisi Michel Barnier'in Covid-19 testi pozitif çıktı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs semptomlarının kötüleşmesinden sonra 7 Nisan'da yoğun bakıma alındı.

Yetkililer, kapsamlı bir anlaşma yapmak için yeterli zamana sahip olduklarından emin değiller. Her iki taraf da 1 Temmuz 2020'den önce yol alamazsa, geçiş süresi bir veya iki yıla kadar bir süre uzatılabilir.

Kaynak: CGTN