Brexit belirsizliği sürüyor

Brexit belirsizliği sürüyor

CGTN / Jonathan Arnott

1952 yapımı "Öğle Vakti" filminin konusu, eski moda bir şerif ve onun cezaevine gönderdiği eski bir mahkum arasında hesaplaşma zamanı geldiğinde kaçınılmaz karşılaşma etrafında dönüyor. Film, tüm zamanların en ünlülerinden biri olan, nihai ve kesin bir sonucun önlenemeyeceği durumların sembolü haline gelen kültürel bir simge oldu.

Brexit konusundaki nihai kararlar daha fazla ertelenemez. İki taraf arasındaki eski görüş ayrılıkları sürüyor. Bir anlaşmaya, eğer iki taraf tatsız tavizler vermeye hazır olurlarsa ulaşılabilecek, bununla birlikte taraflara bunu yapması için kayda değer baskı var. "Anlaşmasız Brexit" ifadesi 2016 yılından bu yana dolaşıyor, ancak bu ifadenin anlamı yıllar geçtikçe büyük oranda değişti. Finansal uzlaşma üzerinde anlaşıldı, geri çekilme anlaşması ise birçok iş birliği alanında hüküm sürmeye devam ediyor. Havacılık dâhil bir parça sürekliliği sağlamak adına sektör sektör küçük anlaşmaların yapılması olası. İngiltere, dünyanın çeşitli yerlerinde düzinelerce ülkeyle koşulları görüştü. Anlaşmasız Brexit'in 2018 yılında bir sismik şiddeti olabilirdi, 2021 yılında da etkisi hâlâ çok derin, fakat tam olarak aynı ölçekte değil.

BREXIT KONUSUNDAKİ NİHAİ KARARLAR DAHA FAZLA ERTELENEMEZ

Hiç kimse Sunday Times'ın, İngiliz kabinesinin, başlangıçta "kalmayı" destekleyenlerin bile, bir anlaşmaya varılmaması durumunda Başbakan Boris Johnson'ı "destekleyeceği" yönündeki haberine şaşırmamalı; ne de olsa Johnson'ın kabinesi ilk önce bu temelde seçildi ve hükümet 2024 yılına kadar yapılmayacak genel seçime kadar parlamentoda sağlam bir çoğunluğa sahip olmanın keyfini çıkarıyor. Boris Johnson nadir bir siyasi lüksün de tadını çıkarıyor; zaman. Avrupa Birliği'ne (AB) muhalif olanların en coşkuluları bile anlaşmasız bir sonucun kısa vadede İngiltere'nin yararına olacağına inanmıyor. Ancak, uzun vadeli bir yaklaşım izleyerek, AB kısıtlamaları olmaksızın, gelecek yıllarda ek bir rekabetçi avantaj gösterebileceklerine inanıyorlar. Kısıtlamaların kaldırıldığı ve rekabetçi bir ekonominin önünde sonunda uzun vadede bir patlamayla sonuçlanacağına inanarak, bir yıl sürecek ekonomik acıyı ödemeye değer bir bedel olarak düşünüyorlar. Ufukta yıllarca seçim olmayacağından bu tür bir riski almak için ideal bir zaman olduğuna inanıyorlar.

Boris Johnson, kendi adına doğuştan bin enternasyonalist. Gerçekten bir anlaşma istiyor ama böyle bir anlaşmanın bedelinin satın alınamayacak kadar yüksek olmasından endişe duyuyor. Görüşmeler, devlet başkanlarının doğrudan dâhil olduğu bir safhaya ulaştığında, sonucu tahmin etmeye çalışmak bir işe yaramayacak. Küresel finansal piyasalar (ve gerçekten bahis borsaları), iki taraf arasında açık önemli farklılıklar kalmasına rağmen, bir anlaşmanın olma ihtimalinin olmama ihtimalinden daha yüksek olduğuna inanıyor gibi görünüyor.  

İKİ TARAF ARASINDAKİ ESKİ GÖRÜŞ AYRILIKLARI SÜRÜYOR

Bir anlaşma teoride mümkün olmalı. İngiliz hükümeti, uskumru ve ringa balığı gibi balıkların, İngiltere'ye göre Avrupa kıtasında genellikle çok daha fazla tüketildiğini bilerek, balıkçılık konusunda kısmi tavizler verebilir. Onlar merkez sağ bir hükümet olarak devlet yardımı konusunda da tavizler verebilir. AB, İngiltere'nin geri çekilmeme konusundaki önerilerinin, anlaşma olmasaydı elde edecekleri her şeyin ötesinde bir değere sahip olduğunu kesinlikle kabul ediyor. Bununla birlikte bunların hiçbiri yeni değil; her iki tarafın da zevahiri kurtarmak için herhangi bir anlaşmanın şeklinin ne olması gerektiğini aylardır biliyoruz. Müzakerelerin Boris Johnson ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e geçmesi, muhtemelen bir anlaşmaya varılmasını isteyenler için iyiye işaret. Her iki taraf adına ne İngiltere'nin Brexit Başmüzakerecisi David Frost ve ne de AB Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier'in herhangi bir taviz verme yetkisi yoktu. Her iki tarafın konumları hareketsizlikle bağdaşmadığı için görüşmeler kaçınılmaz olarak bir anlaşmaya ulaşamazdı.

Kararlara sadece, bir aciliyet duygusu olduğunda, daha fazla bir erteleme olasılığı olmadığında varılabilir. Nihai açmaz, ikisinden hiçbirinin ilk göz kırpan olmak istememesi. Öyle ya da böyle, karar verilmeli; öğle vakti yaklaşıyor.