Boris Johnson hükümeti Washington baskısından nasıl kurtulacak

Boris Johnson hükümeti Washington baskısından nasıl kurtulacak

İngiliz hükümeti yetkilileri 23 Mayıs'ta Daily Telegraph gazetesine, "Başbakan Boris Johnson'ın Huawei'in İngiltere'nin 5G internet ağına katılımıyla ilgili fikrini değiştirdiğini" söyledi. Muhafazakâr Parti'de büyüyen bir isyan ve medya baskısı ile Huawei'in ülkedeki faaliyetleri 2023 yılına kadar askıya alınmak isteniyor. Ayrıca Jonhson'ın, ticaret konusunda İngiltere'nin kritik Çin tedarik zincirlerine olan bağımlılığını azaltma ve yatırımlarına yeni kısıtlamalar getirme sözü verdi. 

Zamanlama tesadüf değil. Çin'e yönelik ani hamleler, Johnson'ın 18 Şubat'ta Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile görüştüğünü ve buna karşılık Çin ile "ekonomik bağları güçlendirme" sözü verdiğinde aylar öncesinden birilerini rahatsız etmişti. Bu süre zarfında, Huawei'in dışlanması için amansız Amerikan baskısını sürdü. Bugün İngiliz hükümetinin aldığı kararlar Washington'daki şahinleri neşelendirmekle birlikte, İngiltere'nin ulusal çıkarlarına önemli bir darbe olacak. Washington'a neredeyse bağımlı olmaya zorlayacak ve "küresel stratejisini" altüst edecek. 

ÇELİŞKİLİ POLİTİKALAR İŞLERİ ZORLAŞTIRIYOR 

Bu durumda, Johnson hâlâ Beijing'e karşı olumlu olmak konusunda ciddiyse, şimdi bu çelişkili baskıların ortasında ilişkileri dengelemek ve pragmatizm tarafından yönlendirilen bir dış politika izlemesi için yokuş yukarı bir savaşı var. 

Birkaç ay önce, kimse bunun geldiğini göremezdi. Boris Johnson İngiltere Başbakanı oldu ve görevdeki ilk üç gününde Kuşak ve Yol Girişimi hakkında coşkuyla konuştu. Avrupa ile bağların kesilmesinin ortasında Çin'in Brexit senaryosunda İngiltere için önemli bir ekonomik ortak olduğunun farkındaydı. 

Yine de, "anglosphere" dünyasında, Amerika'nın Çin'e karşı politikaları kaçınılmaz olarak İngiliz siyasetinin bazı alanlarında, özellikle de Muhafazakâr Parti'de yankı buluyordu. Johnson, Çin ile etkileşime girerken, bu gündemi bozmaya çalışan sesler ortaya çıkmaya başladı ve kısa zaman sonra Huawei 5G planlarına karşı bir isyan girişimine dönüştü. Hemen ardından Covid-19 salgını patlak verdi. İngiliz hükümeti, bir dizi kritik hata yaptı. İngiltere'nin meşhur sağcı basını bu fırsatı çabucak ele geçirdi ve Johnson'un eleştirmenleri ile birlikte Çin suçlama oyununu başlattı. 

Şimdi, İngiliz hükümetini Çin'le bağları koparmayı tercih etmek zorunda kalıyor. Fakat bu, ülkeyi stratejik bir tecrit durumuna sokarak dünyanın en büyük pazarlarından ikisi ile mesafelendiriyor. 

Boris, hâlâ Çin ile bir ilişki kurmak istediğini dile getirse de ancak bu ne kadar makul olacak? Ortada bir sorun varsa, Boris Johnson'ın elleri bağlı gibi duruyor. Böyle bir ortamda İngiltere-Çin ilişkilerinin sabit kalması veya ileriye doğru bir yol araması çok zor olacaktır. 

Kaynak: China Daily