Bölgede istihdam hızla artıyor

Bölgede istihdam hızla artıyor

Global Times / Adiljan Haj Kerim

Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve merkezi Çin hükümetinin desteğiyle, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, insanların geçimini iyileştirmek için ekonomik ve sosyal gelişmelerde benzeri görülmemiş başarılar elde etti. Bununla birlikte, Batı'daki Çin karşıtı güçler, ideolojik ön yargıları nedeniyle bölgede sözde "zorunlu çalıştırma" yapıldığı yalanlarını uyduruyorlar. Çin'i kötülemek istedikleri için bu siyasi yalanları söylüyorlar. Bu durumda barış ve adalet yanlılarının kesinlikle buna muhalefet etmeleri gerekir.

Xinjiang'da sosyal istikrar ve kalıcı barış, bölgedeki tüm etnik gruplardan oluşan 25 milyondan fazla insanın temel çıkarları içindedir. Bununla birlikte, 1990'lardan bu yana, yurt içi ve yurt dışındaki terörizm, ayrılıkçılık ve aşırılık olmak üzere bu üç şeytani hakikat hakkında hiçbir fikri olmayan daha fazla insanı terör eylemlerine "cesaretlendirmek" amacıyla dinler kisvesi altında birbirleriyle koordinasyon içinde çalışıyorlar. ÇKP Merkez Komitesinin güçlü liderliği altında, Xinjiang'da yaklaşık dört yıldır şiddet veya terör olayları yaşanmadı.

XINJIANG'DA YAKLAŞIK DÖRT YILDIR ŞİDDET VEYA TERÖR OLAYLARI YAŞANMADI

Çin'in kuzeybatısında yer alan Xinjiang, tarihsel ve çeşitli nedenlerden ötürü, kalkınma açısından ülkenin diğer bölgelerinin çok gerisinde kalmıştı, dolayısıyla büyük bir yoksullaşmış nüfusa sahipti. Güney Xinjiang'daki dört vilayet olan Hotan, Kashi, Aksu ve Kızılsu Kırgız'ın nüfusunu çok sayıda fakir oluşturuyor. Bu durum, Xinjiang'da istihdam dostu bir dizi politikanın derinlemesine uygulanmasıyla bölgede istihdam edilen toplam insan sayısı 2014'ten 2019'a yüzde 17,2 artarak iyileşme gösterdi. Ayrıca bu dönem boyunca, 148 bini Güney Xinjiang'da olmak üzere her yıl 471 bin 200'den fazla kentsel iş yaratıldı.

Çeşitli mesleki eğitim biçimleriyle, Xinjiang'daki tüm etnik kökenlerden insanlar artık daha fazla çalışma becerisine sahip. Bazıları birkaç yıl çalıştıktan sonra şirketlerinin önde gelen personeli haline geldi. Böyle bir örnek, başkent Beijing'deki bir üniversiteden mezun olup memleketine dönen ve hükümetin yardımıyla bir giyim firması açan Ablet adlı bir kadındır. Yalnızca 2019 yılında, şirketi 2 milyon yuan (305 bin 800 dolar) değerinde kıyafet sattı ve 40'tan fazla kadının istihdamına yardımcı oldu. Bu tür örnekler sayısızdır.

BÖLGEDE İSTİHDAM HIZLA ARTIYOR

Xinjiang, antik çağlardan beri çok sayıda etnik kökenle Çin'in ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bu etnik kökenlerden insanlar aynı sorumlulukları üstlenirlerken uyum içinde yaşarlar. Bu kişiler ulusal birliği ortaklaşa korumak için etnik bölünmelere ve yabancı işgaline karşı çıkıyorlar.

Yoksulluğun azaltılması yolunda, insanlar anlayışlarını geliştirdiler ve nar taneleri gibi bir arada toplandılar. Bugünkü Xinjiang, daha önce hiç olmadığı kadar hızlı ilerleyen, müreffeh bir gelişme dönemi yaşıyor. Son birkaç yılda, kentleşme ve yeni kırsal alanların gelişmesiyle birlikte, Xinjiang'daki bazı yerel yönetimler, halkın bakımsız camiler sorununu çözme çağrılarına yanıt verdiler. Bu arada hükümet desteği ile camilerin durumu büyük ölçüde iyileşti. Su, elektrik, gaz, yol, telekomünikasyon ve tıbbi bakım gibi kamu hizmetleri camilere ulaştı. Bu Müslüman insanlara çok büyük kolaylıklar getirdi.

Hükümet, Covid-19 salgını nedeniyle bu yılki Ramazan döneminde camilerde hizmet vermek için sağlık personeli görevlendirdi. Müslümanlara maske dağıttı, ateşlerini ölçtü, alanları sterilize etti ve yiyecek verdi. Xinjiang'daki her seviyeden hükümet kuruluşları, tümü sosyal sigorta sistemine dâhil olan din görevlileri ile ilgileniyor. Bu kişilerin siyasete katılma ve tartışma hakları tamamen korunmaktadır.

Xinjiang'daki yaklaşık bin 400 dini personel, görevlerini yerine getirmek için Halk Kongresi ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı'nın yerel komitelerinde hizmet veriyor. Xinjiang'daki uyum, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Batı'daki Çin karşıtı güçlerin huzursuzluğunu tetikledi. Gizli amaçlarına ulaşmak için söylenti ve yalanlar uydurdular. ÇKP liderliğindeki Xinjiang'daki uyumlu yaşamları görmezden geliyorlar ve kasıtlı olarak Xinjiang'daki durumu lekeliyorlar. Bu gerçekten utanmazca bir tavır.