Bölge bütün olarak Kuşak ve Yol Girişimi inşasına katıldı

Bölge bütün olarak Kuşak ve Yol Girişimi inşasına katıldı

China Daily / Lin Zhipeng

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, geçen hafta çarşamba günü Shenzhen Özel Ekonomik Bölgesi'nin 40. kuruluş yıl dönümünde yaptığı konuşmada, Shenzhen mucizesini öne çıkardı ve Çin'in daha yüksek düzeyde reform ve dışa açılma ile ilerlemeye bağlılığını bir kez daha teyit etti. Xi, ayrıca yeni kalkınma felsefesini uygulamak için Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi'ni kurmanın önemini vurguladı.

13. Beş Yıllık Plan (2016-20) dönemi, ulusal ekonomide yeni dönemde bile önemli bir kalkınma kutbu haline gelen Büyük Körfez Bölgesi'nde dikkate değer başarılara şahit oldu.

Guangdong eyaleti, Hong Kong ve Makao Özel İdari Bölgeleri, Büyük Körfez Bölgesi'nin kuruluşu için pürüzsüz bir koordinasyon mekanizması oluşturdular. Bu mekanizma kalkınmayı engelleyen sistemik ve kurumsal engelleri ortadan kaldıracak ve insan, sermaye, mal hizmet ve enformasyonun akışını kolaylaştıracak. Belirlenen bölge ticaret ile yatırımda yenilikler yaptı ve bu yenilikler yüksek kaliteli bir açılım merkezinin oluşturulmasına yardım edecek ayrıca kapsamlı bir yüksek standartlı pilot serbest ticaret bölgesi olarak hizmet edecek.

Büyük Körfez Bölgesi, daha istikrarlı dünya-standardında iş ortamı yaratarak ve bölgenin küresel kaynak dağıtım kapasitesi artırarak, daha açık ve şeffaf bir pazara dönüşecek.

BÖLGE BÜTÜN OLARAK KUŞAK VE YOL GİRİŞİMİ İNŞASINA KATILDI

Guangdong, Hong Kong ile Makao Büyük Körfez Bölgesi'ni yeni bir küresel yüksek teknoloji ve yenilik merkezine dönüştürmeye yardım edecek yüksek yenilik kapasiteleri olan yeteneklere sahip. Bu üç yer zaten bir yenilik ile yeni iş kurma ortamı yarattı ve endüstriyel bağlantıları olan bir yenilik-yönlendirmeli ekonomik kuşak kurdu. Kilit öneme sahip bir proje olarak, Guangzhou-Shenzhen-Hong Kong-Macao Teknolojik Yenilik Koridoru bölgenin bağımsız yenilik kapasitesini artırmaya ve teknolojik başarıları ticari kullanıma sokmaya yardımcı olmak için uluslararası ve ülke için yenilik kaynaklarını araştırıyor.

Bölge bir bütün olarak, Kuşak ve Yol Girişimi'nin inşasına katıldı. Guangdong, Kuşak ve Yol'un merkezi, stratejik bir ticaret merkezi olarak avantajlarını kullanarak ve Hong Kong ile Makao Kuşak ve Yol'un önemli bağlantı noktaları haline gelerek, girişimi daha ileri taşımak için yeni bir iş birliği mekanizması kurdular.

Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü'nün açılışı ile birlikte, Büyük Körfez Bölgesi'nin tren ağı üretim faktörlerinin serbest akışını sağlayacak, finans, ticaret ve taşımacılık alanlarında bölgenin küresel rekabet üstünlüğünü artıracak ve Kuşak Yol Girişimi'nin motoru gibi hareket edecek.

Yine de, Büyük Körfez Bölgesi merkezi hükümetin desteği ile Guangdong, Hong Kong ve Makao halkının ortak çabaları olmadan kurulamaz. "Bir Ülke, İki Sistem" pratiğini zenginleştirecek önemli bir yenilikçi proje olarak, Büyük Körfez Bölgesi Guangdong ve iki Özel İdari Bölge insanlarının ortak refahına katkıda bulanacaktır.

Geçen yıl başlatılan Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi Kalkınması Planlama Kalkınma taslağı ile yakından bağlantılı olan, yüksek düzeyli reform ve açılmayı gerçekleştirmek için Shenzhen'ın Çin karakterli sosyalizmin bir pilot bölgesine dönüştürülmesi (2020-25) Büyük Körfez Bölgesi'nin ayrıntılı planını içeriyor.

HALKA YÖNELİK KALKINMA STRATEJİSİ

Dolayısıyla, 14. Beş Yıllık plan (2021-25) döneminde Büyük Körfez Bölgesi'nin gelişmesi üç temel yön üzerine odaklanmalıdır. İlk olarak, daha fazla açılmaya odaklanmalıdır. Bölge, üretim, dağıtım ve tüketim sistemlerini en uygun şekli getirmek, Çin ile dünyanın geri kalanı arasındaki ekonomik bağları güçlendirmek, "ikili dolaşım" kalkınma kalıbını teşvik etmek ve yüksek düzeyli açık bir ekonomiyi kurmaya yardımcı olmak için birçok avantaja sahip.

İkinci olarak, bölgenin halka yönelik bir kalkınma stratejisi izlemesi gerekir. Halkın daha güzel bir yaşam arzusunu gerçekleştirmek için özel ekonomik bölge kuruldu ve Büyük Körfez Bölgesi kuruluyor. Dolayısıyla en büyük öncelik, halkın yaşamı ile ilgili alanlara odaklanarak hayat kalitesini ve bölgedeki insanların mutluluk duygusunu artırmaya verilmelidir.

Ve üçüncü olarak, uzun dönemde onlar, özellikle iki özel yönetim bölgesindeki gençler kendilerini ulusun genel kalkınması ile bütünleştirmeleri için Guangdong, Hong Kong ve Makao'da yaşayanlar arasında bir topluluk duygusunun oluşturulması gerekiyor.