“Boeing belgeleri çok rahatsız edici bir tabloya işaret ediyor”

“Boeing belgeleri çok rahatsız edici bir tabloya işaret ediyor”

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) bir Kongre yetkilisi, havacılık devi Boeing'in CEO'su Dennis Muilenburg'un kendilerine görevden alınmadan önce küresel çapta krize neden olan 737 MAX tipi uçaklarla ilgili bir belge gönderdiğini, bu belgenin "çok rahatsız edici bir tabloya" işaret ettiğini söyledi.

ABD Kongresine bağlı Taşımacılık Komitesinden bir yetkili, Boeing'in ürettiği 737 MAX tipi uçaklarla ilgili AFP'ye açıklamada bulundu.

Yetkili, Muilenburg'un gönderdiği belgede, Boeing'in mart ayından bu yana meydana gelen iki kazayla ilgili yanıtının ve uçağın sertifikasını denetleyen düzenleyici kurumların işleyişine dair bilgilerin yer aldığını kaydetti.

Belgelerin içeriğinde tam olarak nelerin yer aldığını açıklamayan yetkili, komitenin belgeyi henüz incelemekte olduğunu ifade etti.

Yetkili, "Boeing çalışanlarının şirketin güvenlik önlemlerine olan bağlılığı konusundaki endişeleri, çok rahatsız edici bir tabloya işaret ediyor." dedi.

Demokrat ABD Temsilciler Meclisi üyesi Peter DeFazio, geçen gün şirketin kârını güvenlikten daha öncelikli tuttuğunu gösteren bir dizi yıkıcı karar verdiğini belirtmişti.

Kaynak: Sputnik Türkiye