BM'den Rusya'ya Navalnıy'ın zehirlenmesine ilişkin çağrı

BM'den Rusya'ya Navalnıy'ın zehirlenmesine ilişkin çağrı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın zehirlenmesine ilişkin bağımsız ve tarafsız bir soruşturma başlatılması için Rus makamlarına çağrıda bulundu.

OHCHR Sözcüsü Rupert Colville, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'in yazılı açıklamasını okudu.

Bachelet'in, Almanya'nın başkenti Berlin'de tedavisi süren Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın komadan uyanmasını memnuniyetle karşıladığını aktaran Colville, "Bu suçtan kimin sorumlu olduğunu tam olarak soruşturmak Rus yetkililere düşüyor. Rus topraklarında işlenen çok ciddi bir suç var ve (Rusya) Navalnıy dâhil vatandaşlarının insan haklarının korunmasını sağlamalı." değerlendirmesinde bulundu.

Colville, Navalnıy dâhil Rus vatandaşlarının son 20 yılda Rusya içinde veya başka bir ülkede zehirlenme vakalarının ve diğer suikast türlerinin sayısının son derece rahatsız edici olduğunu vurguladı. Rusya'da daha önceki benzer vakalarda kurallara uygun soruşturma sürecinin yapılmadığını dile getiren Colville, suçluların neredeyse tamamının cezasız kaldığını savundu.

Colville, Yüksek Komiser Bachelet'in Rusya Federasyonu'na Navalnıy'ın zehirlenmesine ilişkin "kapsamlı, şeffaf, bağımsız ve tarafsız" bir soruşturma yürütmesi için çağrı yaptığını belirterek, Navalnıy'ın zehirlenmesinin Rusya tarafından "basit bir şekilde" inkâr edilmesinin yeterli olmadığını kaydetti.

Sözcü ayrıca, Navalnıy gibi siyasi bir figürün devlet koruması altında olması gerektiğini sözlerine ekledi.