BM'den DSÖ'nün Covid-19 programına 35 milyar dolar yardım çağrısı

BM'den DSÖ'nün Covid-19 programına 35 milyar dolar yardım çağrısı

Covid-19 salgınına karşı küresel aşı ve tedavi programı için 35 milyar dolar daha gerektiği belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı küresel aşı ve tedavi programına (ACT Accelerator) 35 milyar dolar daha gerektiğini söyledi.

Guterres, video konferans yoluyla katıldığı online etkinlikte yaptığı konuşmada, Covid-19 aşısı ile tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi ve hızlı erişim programına şimdiye kadar 3 milyar dolar sağlandığını belirtti.

Özellikle gelecek 12 ayda salgının yayılmasını durdurmak ve hayat kurtarmak için yeni ve mevcut araçların büyük ölçüde genişletilmeye hemen başlanması ve bunun için üç ay içinde 15 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu belirten Guterres, DSÖ'nün Covid-19 programı için toplam 35 milyar dolar yardım çağrısında bulundu.

Guterres aşıya eşit erişimin tüm ülkelerin yararına olacağına dikkat çekerek, ''Küresel birliktelik, küresel çözümler gerektirir, ya birlikte hareket ederiz ya da parçalanmaya mahkum oluruz.'' dedi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), DSÖ'nün küresel aşı programına katılmazken, Avrupa Birliği (AB) dâhil bazı ülkeler ise Covid-19 aşısı için ikili anlaşmalar yapıyor.