BM'den ABD'de Floyd'un polis şiddetiyle öldürülmesine kınama

BM'den ABD'de Floyd'un polis şiddetiyle öldürülmesine kınama

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) silahsız Afro-Amerikalıların polis tarafından öldürülmelerinin önüne geçilmesi için "ciddi eylem" çağrısında bulundu.

Michelle Bachelet, siyahi George Floyd'un ABD'nin Minneapolis kentinde polis şiddeti yüzünden hayatını kaybetmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Michelle Bachelet, "Bu, ABD'li polis memurları ve toplum üyeleri tarafından silahsız Afro-Amerikalıların öldürüldüğü uzun bir çizginin devamı." ifadesini kullandı. 

Bu tür ölümlerin önüne geçilebilmesi için ABD'deki prosedür ve sistemin değişmesi gerektiğini vurgulayan Bachelet, her şeyden daha önemlisinin, aşırı güç kullanımına başvuran polis memurlarının işlenen suçlardan yargılanması ve ceza alması olduğunun altını çizdi.

Floyd'un polis tarafından öldürülmesini kınayan Bachelet, "ABD makamları, bu tür cinayetleri durdurmak veya gerçekleştirildiğinde adaletin yerini bulması için ciddi önlemler almalıdır." çağrısı yaptı.

Bachelet, Floyd'un öldürülmesinin ardından başlayan gösterilere de değinerek, şiddet ve mülke zarar verilmesinin "polis vahşeti" ve "gizli ayrımcılık" sorununu çözmeyeceğini kaydetti. Göstericileri şiddete başvurmamaya ve barışçıl şekilde hareket etmeye davet eden Bachelet, polise de aşırı güç kullanarak mevcut durumu daha fazla germemesi uyarısında bulundu.