BM İnsan Hakları Konseyi'nden Çin'e destek

BM İnsan Hakları Konseyi'nden Çin'e destek

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi 45. Oturumları kapsamında dün yapılan toplantıda, birçok ülkenin temsilcisi Hong Kong ve Xinjiang meseleriyle ilgili değerlendirme yaparak Çin'e desteklerini ifade etti.

Venezuela temsilcisi, çifte standarda ve insan hakları meselesini siyasallaştırma girişimine kararlılıkla karşı çıktıklarını kaydederek, "Hong Kong Özel İdari Bölgesi Çin'in ayrılmaz bir parçasıdır, Hong Kong meselesi Çin'in iç işidir." ifadesini kullandı.

Venezuela temsilcisi, ilgili ülkelere Birleşmiş Milletler Tüzüğü'ne sadık kalarak, Hong Kong konusunu bahane edip Çin'in iç işlerine karışmama çağrısında bulundu.

Terörle mücadelenin insanlığın ortak görevi olduğunu söyleyen Venezuela temsilcisi, Çin'in Xinjiang ve diğer bölgelerde yürüttüğü terörle mücadele çalışmalarını takdirle değerlendiklerini, bu çalışmanın BM Küresel Terörle Mücadele Stratejisi ile örtüştüğünü dile getirdi.

Burundi temsilcisi, Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası'nın Hong Kong'un uzun vadede refahı ve istikrarına, Xinjiang'daki terörle mücadele önlemlerinin de terörizmin kökünün kazılmasına yararlı olduğunu ifade etti.

Covid-19'la mücadelede sağladığı destek için Çin'e müteşekkir olduklarını söyleyen Burundi temsilcisi, Hong Kong ve Xinjiang konularında Çin'i suçlamanın, BM Tüzüğü'ne aykırı ve kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Etiyopya ve Birmanya gibi ülkeler de "Tek Çin" ilkesinde ısrar ettiklerini, insan hakları meselesini siyasallaştırma ve çifte standart girişimlerine karşı çıktıklarını vurguladı.