BM Genel Sekreteri'nden aidat şikâyeti: Herkes vaktinde ödemeli!

BM Genel Sekreteri'nden aidat şikâyeti: Herkes vaktinde ödemeli!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres BM ülkelerine gönderdiği mesajında, BM'nin ciddi mali sıkıntıyla karşı karşıya kaldığını, henüz ödenmemiş aidat miktarının 1 milyar 520 milyon ABD Dolarına ulaştığını belirtti.

Antonio Guterres mesajında, BM'nin bu yıllki çalışma ve görevlerinin tamamlamasına destek sağlamak için üyelik payının zamanında ve tam ödenmesi çağrısı yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, dün düzenlenen olağan basın toplantısında konuya değinirken, BM bütçesine ikinci büyük katkıyı sağlayan Çin'in, BM'de mali yükümlülüğünü öteden beri yerine getirdiğini söyledi. Hua, Çin'in 2020 yılına ait BM üyelik payının tamamını ödediğine işaret ederek, Çin'in gelişmekte olan ülke olarak BM nezdinde üstlenmesi gereken mali yükümlülükleri ciddiyetle yerine getirmeye devam edeceğini belirtti.

Hua Chunying şunları söyledi:

"Çin, BM'nin karşı karşıya kaldığı mali sıkıntıyı yakından izliyor ve büyük oranda pay eksikliği sorununun BM'nin normal çalışmalarını etkileyebileceğine dikkat çekiyor. BM'ye en fazla ve uzun vadeli borcu olan ABD'nin borcu diğer ülkelerin toplamının üçte ikisinden fazlasını oluşturuyor, bu BM'nin mali sıkıntıya düşmesinin başlıca nedeni. Bu yıl BM'nin kuruluşunun 75. yıl dönümünü, çok taraflılıkta ısrar edilmesi, BM'nin uluslararası arenadaki çekirdek rolünün korunması, dayanışma ve iş birliği yapılması, küresel meydan okumalarla mücadele edilmesi, tüm tarafların ortak çıkarlarına uygundur. Çin diğer tüm ülkelerle beraber BM'nin çalışmalarına aktif destek sağlamayı arzuluyor."