“BM denetim ekibi Irak'ın yargı hakkına saygı göstermeli”

“BM denetim ekibi Irak'ın yargı hakkına saygı göstermeli”

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, IŞİD'in suçlarına ait delilleri toplamak için Irak'ta çalışmalar yürüten denetim ekibinin Irak'ın egemenliği ile yargı hakkına saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

Wu Haitao, dün Güvenlik Konseyi'nde BM'nin Irak'taki denetim ekibinin çalışmalarını değerlendirmek amacıyla düzenlenen toplantıda, Çin'in ekibin gösterdiği çabaları takdir ettiğini dile getirdi.

Wu, denetim ekibi ile BM'nin Irak'taki yardım misyonunun sıkı iş birliği yoluyla terör mağdurlarına yardım etmesini desteklediklerini ifade etti.

Wu, denetim ekibinden Irak'ın egemenliği ile topraklarında işlenen suçlara yönelik yargı hakkına saygı göstererek, Irak hükümetinin terör suçlularını adalete teslim etme kabiliyetini güçlendirmede olumlu rol oynaması gerektiğini vurguladı.

Terörizmin uluslararası barış ve güvenlik için ciddi bir tehdit oluşturduğuna ve uluslararası terörle mücadelenin hâlâ ciddiyetini koruduğuna işaret eden Wu, uluslararası toplumun iş birliğini güçlendirerek, tek standartla somut tedbirler alıp, Güvenlik Konseyi'nin listesinde yer alan bütün terör örgütleriyle kararlılıkla mücadele etmesi gerektiğinin altını çizdi.