“BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Çin'in Yoksulluğu Azaltma Tecrübesi” çevrimiçi seminer

“BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Çin'in Yoksulluğu Azaltma Tecrübesi” çevrimiçi seminer

Birleşmiş Milletler'in (BM) kuruluşunun 75. yıl dönümü vesilesiyle "BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Çin'in Yoksulluğu Azaltma Tecrübesi" adlı çevrimiçi seminer kısa süre önce düzenlendi.

39 ülke ve bölgeden yaklaşık 140 eski politikacı, uluslararası kuruluşlar ve düşünce kuruluşlarından temsilciler, Çin'de ve tüm dünyada yoksulluğun azaltılmasına ilişkin tecrübeleri ve insanlığın sürdürülebilir kalkınmasını teşvik etme hedefi hakkında tartışmalarda bulundular.

Aniden ortaya çıkan Covid-19 salgınının küresel yoksulluğun azaltılmasına getirdiği zorlukları ele alan katılımcılar, uluslararası toplumun çok taraflılığı desteklemesi, uluslararası iş birliğini artırması ve küresel kamu sağlık sistemini ortaklaşa koruması gerektiğine işaret etti.

Katılımcılar ayrıca hükümet, piyasa ve uluslararası örgütlerin yoksulluğun azaltılmasındaki rolünün yeterince çalıştırılması, halkın yaşam alanına yatırımın artırılması, yoksulluğun azaltılması alanındaki uluslararası iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğini dile getirdiler.

Çin'in olağanüstü kalkınma sürecinin BM Bin Yıllık Kalkınma Hedefleri'nin küresel ölçekte gerçekleştirilmesine büyük katkılar sağladığına dikkat çeken BM eski genel sekreteri Ban Ki-moon, Covid-19 salgınının dünya çapında yayıldığı ve belirsizliklerin artırdığı bir dönemde, dünya ülkelerinin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin gerçekleştirilmesine daha büyük çaba harcaması gerektiğini, bu süreçte Çin'in rolünün yeri doldurulamaz olduğunu da vurguladı.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Liu Zhengmin, salgın karşısında politikalar oluşturulurken daha çok yaşlı ve çocuk gibi salgından en çok etkilenen grupların ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulması gerektiğini savundu.

Çin Medya Grubu Başkanı (ÇMG) ve Genel Yayın Yönetmeni Shen Haixiong, küresel yoksulluğun azaltılmasında medyanın oynadığı önemli rolü vurgulayarak ÇMG'nin Çin'in yoksullukla mücadeledeki tecrübelerinin tanıtılması için çeşitli dillerle farklı platformlarda yayın yaptığını kaydetti.

Columbia Üniversitesi ekonomi profesörü Jeffrey Sachs, Covid-19 salgınının dünya ekonomisine ciddi şekilde zarar verdiğine ve yoksullara ağır bir darbe indirdiğine dikkat çekti.

Jeffrey Sachs, "Özellikle ABD'deki liderlik eksikliği durumu karmaşıklaştırıyor. Şu an ticaret savaşları zamanı değil, çok taraflı sisteme karşı çıkma zamanı da değil. Hepimizin salgınla mücadeleyi en büyük önceliğimiz haline getirmemiz gerekiyor." dedi.

Söz konusu seminer ÇMG'ye bağlı CGTN Düşünce Kuruluşu, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) Carter Center, Almanya'daki Schiller Enstitüsü ve Belçika Çin-Avrupa Dijital Derneği gibi kuruluşlar tarafından ortaklaşa düzenlendi.