Birinci faz ticaret anlaşmasına uluslararası toplumdan olumlu tepki

Birinci faz ticaret anlaşmasına uluslararası toplumdan olumlu tepki

Çin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında kısa süre önce imzalanan birinci faz ticaret anlaşması, farklı çevrelerden yetkili ve uzmanlar tarafından olumlu değerlendirildi.

Anlaşma, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari müzakerelerde elde edilen ilk neticelerden biri olarak uluslararası kamuoyundan olumlu tepki aldı.

Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomik ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Liu Zhenmin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ticaret anlaşmasının tüm dünyaya olumlu bir sinyal verdiğini kaydetti.

BM Başekonomisti Elliott Harris de basına verdiği demeçte, anlaşmanın yatırım alanındaki belirsizliklerin azalmasına yardımcı olacağını ve küresel ekonomik canlanmayı güçlendirecek ticari faaliyetleri yoğunlaştıracağını söyledi.

Harris, bu olumlu gelişmenin dünya ekonomisinde son yıllarda görülen gerilemeyi ortadan kaldırmasını temenni ettiklerini ifade etti.

Sidney Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden Profesör Hans Hendrisclake ise ticaret anlaşmasının küresel ticarete ve piyasalara istikrar kattığına dikkat çekerek, hem ABD'nin hem Çin'in bu durumdan fayda sağlayacağını dile getirdi.

Malezya Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Nga Kor Ming, birinci faz ticaret anlaşmasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Çin ve ABD çatışırlarsa bundan her ikisi de zarar görür, iş birliği yaparlarsa bundan her ikisi de kazançlı çıkar. İki ülke arasındaki iş birliği tüm dünya için iyi yönde bir gelişme." ifadelerini kullandı.