Birinci faz anlaşma taraflara ne kazandırdı?

Birinci faz anlaşma taraflara ne kazandırdı?

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında imzalanan birinci faz ticaret anlaşması her iki ülkeye de ticari ilişkilerini geliştirmek için kapsamlı bir yol haritası sunuyor. Özel olarak bu anlaşma ticari korumacılığı azaltırken, tarafların uyması gereken kuralların çerçevesini çiziyor.

Çin ve ABD arasındaki anlaşmanın birden fazla boyutu var. İki ülke de fikri mülkiyet hakları ile buna dair anlaşmada işaret eden mekanizmaların kurulması hakkında endişeli. Anlaşma, tıpkı Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne katılmasında olduğu gibi Beijing yönetimine geniş çaplı reformlar yapması için fırsatlar veriyor.

ÇİN'İN YÜKSEK TEKNOLOJİ HEDEFLERİNE UYGUN

Şeffaflık ve öngörülebilirlik Dünya Ticaret Örgütü'nün merkezi kurallarıdır. Bu kurallar aynı şekilde Çin ve ABD'nin anlaşmasında da yer alıyor. Çin, Dünya Ticaret Örgütü'ne katıldığı zaman fikri mülkiyet haklarına saygı duymak vazgeçilmez kurallar arasındaydı. 1920'den bu yana Çin; ticari sırlar, patent başvuruları gibi kimi konularda yasalarını güncelledi ve sert önlemler aldı.

Yüksek teknolojiye dayanan bir kalkınma modeli izleyen Çin için bu adımları atmak zaten hayati önemdedir. Dijital çağda şirketlerin ve bireylerin çıkarları için fikri mülkiyet haklarının korunması ülkelerin inovasyon kabiliyetini güçlendirecektir. Birinci faz ticaret anlaşması, bu bağlamda Çin ve Amerika'ya iş birliği fırsatı da sunmaktadır.

ABD ÇİN'DEN EMEK YOĞUN TARIM ÜRÜNÜ ALACAK

Çin, ayrıca anlaşma aracılığı ile ABD'den tarım ürünleri alımını önemli ölçüde artırmayı kabul etti. Tarım ürünleri ticareti Çin-ABD ekonomik ve ticari iş birliğinde temel öncelikler arasındadır. Çin ağırlıklı olarak soya fasulyesi, tahıl ve hayvancılık ürünleri de dâhil olmak üzere ABD'den toprak yoğun tarım ürünleri ithal ederken, ABD ise Çin'den ağırlıklı olarak sebze gibi emek yoğun tarım ürünleri ithal etmektedir.

Son olarak belirtilmesi gereken anlaşma sayesinde taraflar ticaret yaparken insan ve hayvan sağlığı ile çevrenin korunmasına özen gösterecek. Bu kural ile hem Çin hem de Amerika, Dünya Ticaret Örgütü'nün ithalat ve ihracatta insan sağlığına dikkat edilmesi yönündeki kuralına saygı duyacağını ilan etmiş oluyor.

Özetle Çin ve Amerika arasındaki anlaşma her iki ülkenin de çıkarlarına hizmet edecek ve piyasaların tekrar istikrara kavuşmasını sağlayacaktır.

Kaynak: China Daily / Profesör Cheng Dawei Renmin Üniversitesi Ekonomi Bölümü (Yazı ilk olarak Çin'in CGTN kanalının internet sitesinde yayımlanmıştır. Makalede yer alan görüşler yazarın kendisini bağlamaktadır)