Beyoğlu'ndaki tarihi apartman tehlike saçıyor

Beyoğlu'ndaki tarihi apartman tehlike saçıyor

Beyoğlu'nda Ermeni Mimar Kosmas Karayannis tarafından yapılan ve bir süredir kullanılmayarak metruk hale gelen  "Mustafa Bey Apartmanı" yıkılma ve çökme tehlikesiyle karşı karşıya. Tedirginlik yaşayan mahalle sakinleri acı bir olay yaşanmadan yetkililerden bir an önce önlem alınmasını istiyor. 

Bundan 5 yıl önce de bu apartmanda fotoğraf çekimi yapan Polonyalı 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Jakub Protr Kulwicki, balkonun demir korkuluğunun kopması sonucu bina boşluğuna düşerek hayatını kaybetmişti. Çevre sakini Fatih Meşe, "Halen fotoğraf çekmek için binaya girmeye çalışanlar var. Kaderine terk edilmiş bir bina.'' diye konuştu.

İkinci derece  tarihi eser olan ve geçen hafta etkili olan yağış ve fırtına nedeniyle Mustafa Bey Apartmanının çatısından kopan beton parçaları yola düşerken şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı. Metruk binadan kopan parçaların arka tarafta yer alan güvenlik bariyerini de parçaladığı görüldü. Çatıdan kopan molozlar, önce bariyerleri parçalarken ardından sokağı düştü, trafik bir süre kapandı. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine gelen yetkililer beton parçaların düştüğü bölgeye güvenlik şeridi çekti. Çökme riski taşıyan binanın yanından vatandaşların tehlikeye aldırış etmeden geçmeye devam ediyor.

BEYOĞLU'NDA ÇÖKME VE YIKILMA TEHLİKESİ TAŞIYAN BİRÇOK METRUK BİNA VAR

Beyoğlu'nda çökme ve yıkılma tehlikesi taşıyan birçok metruk binanın bulunduğunu beliren Serdar Usta, "Ben bu mahallede oturuyorum. Uzun süredir apartmandan parçalar düşmekte. Korumaya alınan bir yer. Son fırtınada apartmanın beşinci katından bir duvar komple çöktü. 10 gündür burası böyle, kimse ilgilenmiyor. Şerit çekildi ancak başka bir şey yapılmadı. Buradan mecburen geçiyoruz, başka bir yolumuz yok çünkü. İnsanlar için tehlikeli bir durum var. Binadan kopan parçalar insanların üzerine düşebilir. Sadece burası değil, özellikle Beyoğlu'nda bunun gibi birçok bina var. Bunun araştırılarak tespit edilmesi ardından gereğinin yapılması gerekir.'' ifadelerini kullandı.