Beyaz Saray'dan Demokratlara “azil maddeleri” tepkisi

Beyaz Saray'dan Demokratlara “azil maddeleri” tepkisi

Beyaz Saray, Demokratların Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'a yönelik açılan azil sürecinin "görevin kötüye kullanılması ve Kongrenin işleyişini engellemek" suçlarına dayandırıldığı açıklamasına tepki gösterdi.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Stephanie Grisham, Temsilciler Meclisinin Adalet Komisyonu Başkanı Jarold Nadler ve Meclis Başkanı Demokrat Nancy Pelosi'nin azil maddelerine ilişkin yaptığı basın açıklamasının ardından yazılı bir açıklama yayımladı.

Grisham, "Bugün, Pelosi ve Temsilciler Meclisindeki Demokratlar, Trump göreve başladığı ilk günden bu yana peşinde oldukları sahte bir azil soruşturmasının çıktılarına ilişkin daha önceden kararlaştırdıkları sonuçları açıklayarak, görevi başındaki bir ABD Başkanı'na yönelik mesnetsiz ve partizan bir çabanın içine girdi." değerlendirmesinde bulundu.

Demokratların Trump'a oy veren 63 milyon ABD'linin kararını tersine çevirmeyi istediklerini kaydeden Grisham, "Demokratlar, Trump'ı azletmek konusunda kararlı çünkü seçimlerde onu yenemeyeceklerini biliyorlar." ifadesine yer verdi.

Grisham, "İki mesnetsiz azil maddesinin açıklanması, Trump'a değil, Amerikan halkına zarar vermektedir." görüşünü paylaşarak, Trump'ın hakkındaki suçlamalara Senatoda yanıt vereceğini kaydetti.

Trump ise Pelosi ve Nadler'in açıklamasına Twitter hesabından yaptığı "CADI AVI" nitelendirmesi ile yanıt verdi.

Nadler ve Pelosi, bugün azil sürecinin gerekçelerine ilişkin basın açıklaması düzenlemişti.

Azil sürecinin "görevin kötüye kullanılması ve Kongrenin işleyişini engellemek" suçlarına dayandırıldığını kaydeden Nadler, "Bugün Anayasa ve ülkemize olan yükümlüğümüz gereğince, Adalet Komitesi olarak ABD Başkanı'nın büyük bir suç işlediğini gösteren iki gerekçe sunuyoruz. Başkan'ın kişisel çıkarlar için başkanlık gücünü kullanması azledilmesini gerektiren suçlardır." demişti.