Beyaz Saray önünde protestocular ile polis arasında çatışma

Beyaz Saray önünde protestocular ile polis arasında çatışma

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) başkenti Washington DC'de George Floyd'un polis şiddeti sonucu öldürülmesine tepki olarak Beyaz Saray önünde düzenlenen protestolara müdahale eden güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çatışma çıktığı bildirildi.

ABD'nin Minneapolis kentinde siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti yüzünden hayatını kaybetmesi sonrası başlayan protestolar ve şiddet olayları dördüncü gününe girerken, başkent Washington DC'de gerginlik tırmandı.

Beyaz Saray önündeki protestoculara güvenlik güçlerinin müdahale etmesi sonucu iki taraf arasında çatışmalar yaşandı.

Öte yandan Minneapolis ​sakinleri, yakılan ve hasar gören birçok kamu ve özel bina ile sokakları temizleyip yeni yağmalamalara karşı önlemleri artırdı. Dün gece alınan sokağa çıkma yasağının ardından gerilimin yükseldiği kentte postane, benzin istasyonu, restoran gibi çok sayıda bina ateşe verildi ve kundaklanan binalardan gün içinde hâlâ duman yükseldiği görüldü.

Çökme tehlikesi olan birçok bina ise kordona alındı. Sokaklardaki barışçıl yüzlerce gösterici, ellerindeki çöp poşetleri, süpürge ve temizlik malzemesiyle zarar verilen bina ve mağazaları temizledi.

Akşam saatlerinde şiddet yanlısı göstericilerin tekrar polisle çatışmasından ve kundaklama ve yağmalama yapmasından endişe duyulduğu için bazı restoranlar ve mağazalar, yağma ve saldırı riskine karşı camlarını tahtalarla kapattı. 

Kaynak: Sputnik Türkiye