Beş Hong Konglu genç BM'de göreve başlıyor

Beş Hong Konglu genç BM'de göreve başlıyor

Çin Dışişleri Bakanlığı Hong Kong Özel Komiseri Ofisi, Çin hükümetinin önerisiyle beş Hong Konglu gencin gelecek yıl Birleşmiş Milletler'de (BM) göreve başlamasını dün düzenlediği bir törenle duyurdu.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nden genç hükümet memurlarının yanı sıra profesyonel derneklerden, ticaret odalarından ile diğer kuruluşlardan gelen 200'ü aşkın temsilci törende bu tarihi ana tanıklık etti.

Edinilen bilgiye göre, Hong Kong'dan ilk kez BM'nin JPO programına katılacak gençler, yerel hükümetin idari birimleri, elektrik ve mekanik hizmetler daireleri ile Hong Kong Gözlem Evi ve Hong Kong Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu'nda çalışıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Hong Kong Özel Komiseri Xie Feng, törende yaptığı açıklamada, söz konusu projenin "Bir Ülke, İki Sistem" ilkesinin avantajını yansıttığını ifade etti.

Bir ülke kapsamında Hong Kongluların ana kesimdeki vatandaşlarla Çin'in milli haysiyetini ve gururunu paylaştığını vurgulayan Xie Feng, iki sistemin ise Hong Konglu gençlerin uluslararası ve profesyonel üstünlüklerini uygulaması için bir platform sağladığını dile getirdi. Komiser Xie Feng ayrıca Hong Konglu gençlerle üç önerisini paylaştı:

"İlk olarak, tarihi iyi öğrendiğiniz takdirde Çin milletinin hem zorlu hem de parlak geçmişini daha iyi anlayabilir ve ana vatanın kalkınma yoluna yürekten katılabilirsiniz. İkinci olarak, yalnız dış dünyaya bakarak Çin'in bugünkü uluslararası statüsünü tanıyabilir ve Çin'in günden güne yükseldiğini fark edebilirsiniz. Üçüncü olarak, ana vatanı kucaklarsanız Çin'in kalkınma sürecinde kendi koordinatlarınızı bulabilir, Çin rüyasının kendi rüyalarınızı aydınlatmasını sağlayabilirsiniz."

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Carrie Lam ise törende Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıl dönümünde Hong Konglu gençlerin Çin tarafından kurulan köprü aracılığıyla ilk kez BM'deki çalışmalara katılmasının büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Bunun ayrıca Hong Kong için büyük bir atılım niteliği taşıdığını dile getiren Carrie Lam, sözlerine şöyle devam etti:

"Gençler, sosyal kalkınmanın itici gücü, geleceğimiz ve ümidimizdir. Hong Kong yönetimi olarak topluma karşı sorumluluk sahibi, azimli, yurtsever, Hong Kong'u seven ve meselelere uluslararası zaviyeden bakabilen yeni kuşak gençleri yetiştirmek için gayret gösteriyoruz."

BM'ye bağlı bir özel kuruluşta görev alan ilk Çinli olarak Margaret Chen da törende Hong Konglu gençlerle onlarca yılda kazandığı deneyimlerini paylaştı. Beş Hong Konglu gencin bu güzel fırsatı iyi değerlendirmelerini isteyen Margaret Chen, şunları söyledi:

"Uluslararası sahnede yeteneklerinizi göstermenizi, vizyonunuzu genişletmenizi, rüyalarınızı gerçeğe dönüştürmenizi ve kendinizi geliştirerek ulusal kalkınmaya katkı sağlamanızı ümit ediyorum."

Hong Kong Hukuk Dairesi Başkanı Elsie Leung, Hong Konglu gençlerin Çin'i en iyi şekilde temsil ederek küresel barışa katkıda bulunabilmesinin kişisel gelişimlerine faydalı olacağını ve Hong Kongluları Çin'in yönetim sistemine daha da yakınlaştıracağını söyledi.

Önümüzdeki yılın ocak ayından itibaren BM'nin Cenevre'deki merkezinde göreve başlayacak olan beş Hong Konglu gençten Gabriel Pak, görevlerinde başarılı olmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Gabriel Pak, Çin'in küresel yönetişime daha derinlemesine katılması, uluslararası statüsünün yükselmesi, uluslararası kuruluşlarda daha büyük söz hakkına sahip olması ve BM'ye daha büyük katkıda bulunması için çaba göstereceklerine işaret etti.