Belarus'ta seçimin sonucunu protesto edenler sokağa çıktı

Belarus'ta seçimin sonucunu protesto edenler sokağa çıktı

Belarus'ta açıklanan resmi sandık çıkış anketi, 26 yıldır iktidarda olan Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko'nun seçimi büyük bir farkla kazandığını gösteriyor. Ancak, 37 yaşındaki muhalif lider Svetlana Tikhanovskaya, sonuçlara güvenmediğini açıkladı.

Mayısta hükümet karşıtı bir gösteriye katıldığı için hapse atılan eşinin yerine seçimlere giren Tikhanovskaya, "Ben gözümle gördüğüme inanırım. Çoğunluğun bizimle olduğunu gördüm." dedi.

Sonuçların açıklanmasının ardından başkent Minsk'te protesto gösterileri düzenlendi. Polisin göstericileri dağıtmak için ses bombası, biber gazı ve plastik mermi kullandığı ve yer yer güvenlik güçleri ile eylemciler arasında çatışmalar yaşandığını bildirildi. Gün boyunca Belarus genelinde internet bağlantısında sorunlar yaşandığı da aktarıldı.

Reuters haber ajansı, Minsk'te toplananların "Zafer bizim" gibi sloganlar attıklarını ve en az 10 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Ajans ayrıca, Minsk'in yanı sıra Zhodzina ve Baranoviçi kentlerinde de protestolar düzenlendiğini kaydetti.

Devlet yayın organı MIR'ın açıkladığı sandık çıkış anketine göre, Lukaşenko oyların yüzde 79,7'sini alarak yeniden devlet başkanı seçildi. Ankete göre, Tikhanovskaya'nın oy oranı yüzde 6,8'de kaldı.

Kaynak: BBC Türkçe