Beijing'den Avustralya'nın Çinli gazetecilere baskın düzenlemesine tepki

Beijing'den Avustralya'nın Çinli gazetecilere baskın düzenlemesine tepki

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Avustralya makamlarının yasa ihlalleri olasılığı gerekçesiyle ülkedeki Çinli gazetecilerin evlerine baskın düzenlemesine sert tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, ilgili basın kuruluşlarından alınan bilgilere göre, haziran ayı sonunda Avustralya Güvenlik İstihbarat Teşkilatı'nın "Yabancı Müdahale Yasası"na dönük olası ihlaller nedeniyle ülkedeki dört Çinli gazetecinin evine baskın düzenlediği, sorgulanan gazetecilerin bilgisayar ve cep telefonlarını alıkoyduğunu kaydetti.

Zhao, günlük basın toplantısında konuyla ilgili soruya verdiği yanıtta, Avustralya'nın Çinli muhabirlerin aranması konusunda şu ana dek makul bir açıklama yapmadığı gibi, el koyulan eşyaları da tümüyle Çinli gazetecilere iade etmediğini belirtti.

Sözcü, Avustralya yönetiminin eylemlerinin Çinli medya kuruluşlarının bu ülkedeki olağan gazetecilik faaliyetlerini engellediğini ve Çinli gazetecilerin meşru hak ve çıkarlarını ihlal ettiğini kaydetti.

Avustralya'nın bu girişiminin, ülkedeki bazı kişilerin sözde "basın özgürlüğü" ve "insan haklarına saygı ve insan haklarını koruma" konularında sergiledikleri ikiyüzlülüğü de gösterdiğinin altını çizen sözcü, bu adımların yapıcı olmadığını vurguladı.

Çin'in bu konuda Avustralya nezdinde defalarca girişimde bulunduğuna dikkat çeken sözcü, Avustralya'dan mantıksız ve kaba girişimlerini ve ülkedeki Çinli personele herhangi bir bahaneyle baskı yapmayı durdurmasını, Çin vatandaşlarının güvenlikleri ile meşru hak ve çıkarlarını korumasını, iki ülke arasındaki kültürel temas ve iş birliğine zarar veren eylemlerini tekrarlamamasını istediklerini sözlerine ekledi.