Beijing'de koronavirüsüne karşı yoğun önlem

Beijing'de koronavirüsüne karşı yoğun önlem

Çin Halk Cumhuriyeti'nde koronavirüsü ile mücadele etkin şekilde sürüyor. Hastalığın kontrol altına alınabilmesi için virüsün çıkış noktası olan Wuhan şehri karantina altında tutuluyor. Şu ana kadar ülke genelinde 4.409 kişi koronavirüsüne yakalanırken, ölenlerin sayısı 107'ye yükseldi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Fransa ve Japonya'nın da arasında bulunduğu çoğu ülke Wuhan'da yaşayan vatandaşlarını tahliye etmeye başladı.

Başkent Beijing'de ise yoğun önlemler alınmaya devam ediyor. Beijing'e giriş ve çıkışlar kontrol edilirken sağlık ekipleri toplu taşıma noktalarında hazır olarak bekletiliyor. Sağlık ekipleri tarafından sokaklarda ve caddelerde uyarı anonsları ile bilinçlendirme yapılıyor. 6 yıldır Beijing'de eğitimini sürdüren Ufkum Sonuk şehirde yaşanan son gelişmeleri CRI TÜRK Türkiye için aktardı.

"BEIJING'DE ÖNLEMLER ALINMIŞ DURUMDA"

Beijing halkının virüse karşı duyarlı davrandığını maskesiz sokağa çıkmama uyarısına uyduğunu söyleyen Sonuk, "Toplu taşıma alanları ve araçlarda sürekli olarak dezenfektasyon ve hijyen işlemleri uygulanıyor. Bu işlem 5 veya 6 gündür kesintisiz sürüyor. Çin Halk Cumhuriyeti güvenlik ve sağlık konusunda gelişmiş bir yapıya sahip. Dolayısıyla virüsle mücadelede etkin önlemler alınıyor." dedi.

Bahar Bayramı nedeniyle Çin genelinde yaşanan göç hareketinin virüsün bulaşma olasılığını artırmasından korkulduğuna değinen Sonuk sözlerine şöyle devam etti:

"Şu an Beijing nüfusunun neredeyse yarısı Bahar Bayramı dolayısıyla farklı şehirlere gitmiş durumda. Kampüsler ve öğrenci yurtları boş durumda. Önlem olarak tatilin bir hafta daha uzatılması doğru bir karar oldu. Geri dönecek insanların virüs taşıyıp taşımadığını tespit etmek kolay olmayacaktır. Beijing'de şu ana kadar 80 kişinin enfekte olduğu ve 1 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Sadece yüksek ateşin yeterli bir semptom olmadığı söylenenler arasında. Çünkü insanlar en ufak bir ateşlenme vakasında bile hastanelere akın ederek izdiham oluşturuyor. Bu hata hastalığın hastaneler yolu ile daha fazla yayılmasını sağlıyor. Bu yüzden Wuhan'da virüsle mücadele için devasa bir hastane oluşturulduğunu duyduk."

"TÜRK MAKAMLARI İLE TEMAS HALİNDEYİZ"

Sosyal medyadaki çoğu bilgi gerçeği yansıtmadığının altını çizen Ufkum Sonuk sözlerini şöyle tamamladı:

"Sosyal medya üzerinden yayılan bilgi kirliliği çok fazla. Bu yüzden biz Türk öğrenciler olarak resmi makamlardan gelen açıklamaları dikkate alıp birbirimizle iletişim halinde kalıyoruz. Beijing Büyükelçiliğimiz ve diğer şehirlerdeki konsolosluklar ile de temas halindeyiz. Herhangi acil bir durumda bize yardım etmeye hazır olduklarını bildiğimiz için daha da güvende hissediyoruz."

Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi