Beijing Uluslararası Bahçecilik Fuarı'nda kültür çiçekleri

Beijing Uluslararası Bahçecilik Fuarı'nda kültür çiçekleri

Beijing Garden Expo Park çok renkli. Sadece devam etmekte olan 2019 Uluslararası Bahçecilik Fuarı nedeniyle değil, aynı zamanda Joy Dancing Beijing kültür ve sanat programı kapsamında burada boy gösteren ışıl ışıl gençler nedeniyle de…

Bu gençler arasında yerini alan Tibetli lise öğrencisi Dombzhub Tsering, "Festivale katılarak daha önce hiç görmediğim birçok dans stiliyle karşılaştım; farklı ülke ve kültürlerin dansları hakkında çok şey öğrendim." diyor.

O ve takım arkadaşları, Kuzeybatı Çin'in Qinghai eyaletinden Remeng Keba'da 10 Ağustos'ta sahneledikleri ve dağ tanrılarına kurban vermek için düzenlenen bir ayini canlandırdıkları, özgün koreografisiyle göz dolduran "The Great Mountain Peak" ile festivalin açılışını yaptılar.

Gençlerin hem öğretmeni hem de topluluğun sanat yönetmeni olan Wang Hongbo, "Bu çocuklar çok çekingen ama dans etmeye başladıklarında, tutkuları görülmeyecek gibi değil." ifadelerini kullanıyor.

2014 yılında Wang'ın da aralarında olduğu gönüllü öğretmenler tarafından kurulan topluluk, Tibetli çocukların daha fazla eğitim fırsatı almasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Grubun isminin manasına gelince…

"Keba", Qinghai'deki Hualong Hui özerk bölgesindeki dağlarının derinlerinde yer alan köylerinin adına atıfta bulunurken "Remeng" ise ateşli rüyalar anlamına geliyor.

Wang ve diğer öğretmenler çocukların ufkunu genişletmek için her fırsatı araştırırken bu etkinlik grubun katıldığı altıncı yıllık etkinlik olma özelliği taşıyor.

Wang'a göre, topluluğa katılan birçok bu köyden genç, büyük şehirlerde gösteri sanatları bölümlerine gitme düşüncesine sahip olmaya başladı. Dombzhub Tsering, liseden mezun olduktan sonra da çalışmalarına devam etmek istiyor. En büyük hayali ise Beijing'deki bir sanat okulunda drama okumak.

Gençler için uluslararası bir değişim haftası olan bu yılki etkinlikte Rusya, Almanya, Peru ve Hindistan dâhil toplam 13 ülkeden 5 bini aşkın katılımcı yer aldı. Birçok sanatçı kendi ülkelerinin geleneksel dansları sergiledi.

Juan XXIII Peru-Çin Okulu'ndan gelen Perulu öğrenciler, halk kültür mirası olarak değer verilen yerel bir dans tarzı olan Pallas de Corongo'yu sahnelediler.

Bu okulun öğrencilerinden Brenda Escajadillo, "Bir Peru-Çin okulunda çalışıyoruz. Dolayısıyla birçok Çinli tanıdık ve Çin hakkında çok güzel şeyler duyduk. Bu deneyimi çok seviyorum." diye konuşuyor.

Başka bir öğrenci olan Fabiana Mena da okulunda Çin kültürünü tecrübe edip öğrendiklerine işaret ederek, "Bu, kültürü haberlerde okumaktan ya da diğer insanlardan dinlemekten oldukça farklı." sözlerini kullanıyor.

Festivalde ağırlıklı olarak geleneksel sanat formları sahnelense de birçok ülke pop kültürün unsurlarını sahneliyor ya da Kore Cumhuriyeti'nin sokak dansları gibi, gençlere hitap eden performans sanatlarını da icra ediyor.

Festivalde ayrıca öğrencilere çeşitli kültürler hakkında bilgi edinme şansı veren çeşitli etkinlikler de düzenlendi. Bu kapsamda öğrenciler Beijing Doğa Tarihi Müzesi'nde performans sergilediler, Beijing'in ikonik tarihi simge yapılarına gördüler ve hat sanatı gibi geleneksel Çin kültürel öğelerini inceledikleri saha gezilerine çıktılar.

Değişim haftasının kurucusu olan Guo Haixia, bu etkinliklerle Çin halkının yabancı gençlere Çin kültürünü tanıtan elçi görevi görebileceğini söyleyerek, "Bu arada Çinli gençler de dünyanın farklı bölgelerinden akranlarıyla iletişim kurmak ve bu şekilde bütünsel bir dünya görüşü geliştirmek için etkinliğimize gelebilirler." dedi.

Kaynak: China Daily / Cheng Yuezhu