Beijing, kültür ve turizmde yabancı yatırımlara açılmayı genişletiyor

Beijing, kültür ve turizmde yabancı yatırımlara açılmayı genişletiyor

Beijing, kültür ve turizm hizmetleri alanında dışa açılmayı genişleterek, yabancı yatırımları ve tüketimi teşvik edecek.

Beijing Belediyesi'ne bağlı Kültür ve Turizm Dairesi, kültür ve turizm hizmetleri alanında dışa açılmayı hızlandırmayı öngören üç yıllık eylem planı yayımladı.

Plana göre, 2019-2021 yıllarında başkentte kültür ve turizm hizmetleri alanında dışa açılma boyutu genişletilecek, yabancı yatırımcıların Beijing'in kültür ve turizm piyasasına erişimi kolaylaştırılacak.

Kent genelinde yabancı yatırımcıların eğlence mekânları, sahne gösterileri düzenleyen ajanslar vb. kurmalarına izin verilecek, yatırım miktarına yönelik kısıtlamalar kaldırılacak.

Görsel-işitsel ürünlerin üretimi alanında da yabancı yatırımlar teşvik edilirken, Beijing'de kurulan yabancı sermayeli turizm acentelerinin Çinli vatandaşlara yurt dışına seyahat hizmeti sağlamalarına izin verilecek.

Politika desteği açısından alınan tedbire göre de Beijing Başkent Uluslararası Havalimanı ve Daxing Uluslararası Havalimanı'nda vergi iadesi ve gümrük işlemleri gerçekleştirilebilecek, transit vize ve vize muafiyeti gibi uygulamalar başlatılacak.