Beidou uzay bağımsızlığına destek verecek

Beidou uzay bağımsızlığına destek verecek

Beidou- 3 Navigasyon Sistemi'nin fırlatılmasının üzerinden bir aydan fazla bir zaman geçmesine karşın Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping başkent Beijing'deki Halk Saray'ında cuma günü resmi olarak tören düzenledi. Çin'in ulusal navigasyon sistemi Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) GPS, Rusya'nın Glonass ve Avrupa Birliği'nin (AB) Galileo sistemleri arasında şimdieden dördüncüsü olarak yerine aldı.

Beidou sistemi dünya çapında ülkelere navigasyon hizmeti sunmasına karşılılık işlevleri sadece bununla sınırlı değil. Çin için Beidou navigasyonu uzay çalışmalarında yeni bir başlangıç olup aynı zamanda insanlığın paylaştığı ortak geleceğe hizmet edecek bir sistemdir. Bu sistem sayesinde ulusal güvenlik daha derinlikli sağlanacak, teknolojik ilerlemeler kaydedilecek, kamu hizmetlerinin halka ulaşımı genişleyecek ve Çin Halk Cumhuriyeti büyük güç olarak uluslararası sorumluluklarını daha iyi bir şekilde yerine getirebilecektir.

YENİ BİR SAYFA AÇTI

Dünyanın yarısından fazlasında hizmet veren Beidou navigasyon sistemi tarımdan ormancılığa, açık denizlerden hava tahminlerine, iletişimden yardım ve kurtarma operasyonları ile ticarette tedarik zincirlerindeki değişimlerin izlenebilmesine kadar bir dizi alanda insanlığın hizmetinde. Sistemin bilim ve teknoloji alanında yeni bir sayfa açtığının söylenmesine gerek bile yok.

Çin uzay araştırmalarına büyük önem vermiş ve özellikle 1970'de görece fakir bir ülke olmasına rağmen ilk uydusunu fırlattığından beri uzay biliminde güçlü bir ülke haline gelmeye çalışmıştır. 1990'lı yıllarda başlayan Beidou çalışmalarının arkasındaki aslı güç de Çinli bilim insanlarının emekleridir. Beidou sisteminin ayrıca ABD'nin korumacılığa geçtiği ve McCarthyist politikalarına karşı verilen bir yanıttır. Beidou sistemi ABD'nin temelsizce başlattığı "teknoloji hırsızlığı" tartışmalarını bitirmekle kalmayıp Çinli bilim insanlarına kendi kaynaklarına güvenmeleri için fırsat sundu.

Beidou sisteminin fırlatılmasının ardından Çin'de tüm ülke ama özellik de genç nesil uzay hakkındaki bilinmeyenleri keşfetmek için daha meraklı hale geldi. Gençlik gelecekte bilinmeyenlere çözerek hem ülkelerine hem de insanlığın ortak geleceğine fayda sağlayacaktır.

Kaynak: China Daily