Batı'nın ön yargısı virüsten hızlı yayılıyor

Batı'nın ön yargısı virüsten hızlı yayılıyor

Şimdiye kadar 500'den fazla koronavirüs teşhisinin yapıldığı Çin'in merkezindeki Hubei eyaletinde bulunan Wuhan kenti salgınla mücadele kapsamında toplu ulaşıma kapatıldı. Çin Yeni Yılı kapsamında milyarlarca insanın yolculuk ile hastalığı daha fazla yayma ihtimaline karşı tren ve havaalanları karantina altına alınırken yerel otoriteler Wuhan halkını özel bir neden olmadığı müddetçe şehri terk etmemeye çağırdı.

11 milyon insanın yaşadığı Wuhan kentinin ulaşıma kapatılmasını uluslararası gözlemciler şaşkınlıkla karşılamaya devam ediyor. Elbette Wuhan'ın ulaşıma kapatılması şaşırtıcı ancak bu önlemi almak kaçılmaz hale gelmişti. Çin'in coğrafyası ve yapısı yerel otoriteleri bu önlemi almaya zorladı çünkü Wuhan küçük bir şehir olmadığı gibi Çin de küçük bir ülke değil.

Batılı analistler ve yorumcular, alınan karara siyasi ve ideolojik önyargılar ile yaklaşıyorlar. Buna karşın Çin'in Batılı benzerlerinden ayıran şey coğrafyası ve insan unsurudur. Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük üçüncü ülkesi olan Çin aynı zamanda 1,4 milyarlık nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesi konumunda. Böylesine devasa yüzölçümü ve nüfus karşısında alınmayacak önlemler çok üzücü insani kayıplara yol açabilir. Bu arada Çin'in halen gelişmekte olan bir ülke olarak yapısını reformlar yoluyla daha güçlü kılmak istedi mevcut tabloya eklenmelidir.

HEDEF VİRÜSÜ TEK ALANDA KUŞATMAK

Wuhan krizi, Çin Yeni Yılı'nın arifesinde patlak verdi. En uzun tatil olan Yeni Yıl süresince 3 milyar Çinlinin ailesiyle kavuşmak yeryüzündeki en büyük iç göçü gerçekleştirdiği biliniyor. Çin'in kalbinde yer alan Wuhan ise kuzey, güney, doğu ve batı arasında bir geçiş güzergâhı olarak öne çıkıyor. Önlem alınmadığı takdirde koronavirüsünün ulusal çapta bir salgın haline gelmesi kaçınılmazdır. Bu şartlar altında böylesine bir senaryonun gerçekleşmesine hangi otorite müsaade edebilir?

Wuhan'da alınan ulaşım ambargosu, hükümete gerekli önlemleri alma, ulusal krizi engelleme ve kamu sağlığını korumak için salgını kuşatma fırsatı veriyor. Salgının yalnızca bir noktada kontrol altına alınması sayesinde yerel otoritelere kaynakları ve ulusal desteği sadece Wuhan'a aktarmış olacak. Böylelikle virüsün tamamen yok edilmesi mümkün hale gelecek.

SOĞUK SAVAŞ MANTIĞI

Batılı analistler ve onlarla hareket eden uzmanlar, konu hakkında bilgi sahibi olmadıkları gibi Çin'e bir şans vermek de istemiyorlar. Konuya dair haberleri olumsuz ve ideolojik yargılar taşıyor. Bu inancın arkasında Soğuk Savaş'ın artık çökmüş "Çin, Batı'yı izlemediği sürece başarılı olamaz." inancı yer almaktadır.

Koronavirüs krizi, Çin'in çözüm metotları ve kriz yönetim mekanizmaları için bir sınav olacak. Bunak karşın Çin'i küçümsemek, suçlamak ve spekülasyon yapmak tamamen haksızlık olacaktır. Kanıtlar Batı'nın önyargılarının tam tersini gösteriyor. Şimdiye kadar gördüğümüz Çin'in 1,4 milyar nüfusunu ilgilendiren kriz karşısında hızlı, kararlı ve gerekli alan tüm önlemleri aldığı yönündedir.

Kaynak: CGTN / Durham ve Oxford Üniversitesi mezunu İngiliz siyasetçi ve uluslararası ilişkiler uzmanı Tom Fowdy.