Batı'nın Hong Kong haberleri şiddeti kışkırtıyor

Batı'nın Hong Kong haberleri şiddeti kışkırtıyor

İngiltere'nin medya denetim kurumu Ofcom, salı günü yaptığı açıklamada Çin'in İngilizce yayın yapan CGTN kanalını ülkenin tarafsızlık politikasını çiğnemekle suçladı. CGTN'in geçen yıl Hong Kong'da başlayan eylemeleri aktarma konusunda ciddi bir uyumsuzluk içinde olduğunu belirterek Çin kanalına resmi yaptırımların tartışıldığını duyurdu.

İngiliz kurum, Çin medya kurumlarını suçlayarak parmağını sallamadan önce Birleşik Krallık medyasının ve ülkede faaliyet gösteren diğer Batı basın kuruluşlarının Hong Kong konusundaki tarafsızlıklarını sorgulamalıdır.

ÇİFTE STANDART YENİ NORMAL OLDU

Aylar boyunca Hong Kong'u sallayan şiddetli protestolarla ilgili Batı merkezli haberleri çoğu temelde tek taraflıydı. Hong Kong'da hukukun üstünlüğü zayıflatılırken ve toplum maskeli isyancıların pervasızca tırmandırdığı şiddet karşısında felç olurken Batılı medya kurumları bu olaylara göz yummayı tercih etti. Hatta Batılı medya organları Hong Kong sokaklarındaki olaylara bir dereceye kadar isyancılara sempati ile yaklaşarak hareketi "demokrasi yanlısı" olarak tartıştılar. Bununla birlikte göstericilerin hayatını tehdit ettiği Hong Kong polisi ise kendilerini savunduğu zaman "vahşi" olarak betimlendi.

İngiliz bilim insanı Martin Jacques Ekim 2019'da Global Times'a verdiği röportajda İngiliz medyasının tavrının "utanç verici ve sorumsuzca" olduğunu söyledi. İngiliz basını ayrım gözetmeyen şiddet kendilerine döndüğünde aynı tepkiyi verir miydi? Cevap kesinlikle hayır. İngiltere'de geçen yıl meydana gelen "Yok Oluş" eylemleri üzerindeki baskılar çok fazla eleştiri almadı ve Londra'nın harekete geçmesi bir gereklilik olarak kamuoyuna sunuldu.

ÇİN BU YOLU TAKİP ETMEYECEK

Tarafsızlık, şiddet eylemleri görmezden gelmek ve Batı'nın jeopolitik çıkarı için barış ve istikrarı tehlikeye atan isyancıları desteklemek anlamına geliyorsa Çin medya böyle bir yolu asla takip etmeyecek.

Kimi Batılı medya organları, Hong Kong Özel İdari Bölgesi için hazırlanan ulusal güvenlik mevzuatı üzerinden şiddetli kamuoyu eleştirileri yöneltiyorlar. Batı güçlerinin desteklediği Hong Kong isyancılarının şiddeti altında şehir neredeyse kanunsuz bir yer haline geldi. Ulusal güvenliğin sağlanması için yasal sistemin geliştirilmesi zorunludur. Batı medyası ise Hong Kong'un istikrarını ve gelişimini destekleyecek yasal mevzuatın temelini ve tarihsel rolünü göz ardı ederek, kentin özgürlüğünün ve özerkliğinin ihlal edileceği yönündeki muhalefet endişelerini abartıyorlar. Burada tarafsızlık tam olarak nerede?

AHLAKİ ZEMİNİ KAYBETTİLER

Batı medyası, Batı siyasi sisteminin bir parçasıdır ve Hong Kong hakkında haber yaparken Batı'nın siyasi bir silahı olarak hizmet vermiştir. Batı medyasının haberleri kışkırtma, spekülasyon ve söylentilerle dolu. Hong Kong meselesinde objektif biri muhabir olmak şöyle dursun kentte durumu etkilemek, istikrarı ve barışı önlemek için aktif bir oyuncu haline geldiler.

Batı sistemi gibi Batı medyası da ahlaki zeminini kaybetmiştir.

Kaynak: Global Times