“Batılı ülkelerin Hong Kong'la ilgili bildirileri Çin'in Hong Kong'u koruma kararlılığı sarsamaz”

“Batılı ülkelerin Hong Kong'la ilgili bildirileri Çin'in Hong Kong'u koruma kararlılığı sarsamaz”

13. Çin Ulusal Halk Meclisi 3.Toplantısı'nın başladığı 22 Mayıs'ta İngiltere, Kanada ve Avustralya, Çin'in iç işlerine karışarak Hong Kong'la ilgili bir bildiri yayımladı. Dün, söz konusu toplantının kapanış gününde İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada ve Avustralya, Hong Kong kamuoyunun genel fikir birliğini görmezden gelerek, Hong Kong'la ilgili ortak bir bildiri daha yayımladı.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde Ulusal Güvenliğin Korunmasını Öngören Hukuk Sistemi ve İcra Mekanizmasının Güçlendirilmesine Dair Karar, 13. Çin Ulusal Halk Meclisi 3.Toplantısı'nda dün kabul edildi. Çin Ulusal Halk Meclisi'nin 36 Hong Konglu delegesi, Çin'in diğer bölgelerinden delegelerle birlikte karar taslağının oylamasına katıldı.

Söz konusu karar taslağına destek verenler, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde 24 Mayıs'ta bir imza kampanyası başlattı. Sokaklarda ve internet üzerinden düzenlenen kampanyada bir milyondan fazla Hong Konglunun imzası toplandı. Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Carrie Lam da kampanyaya imza attı. Kampanyaya katılan Hong Kong Yasama Konseyi üyesi Ho Kwan-yiu, "Hong Kong'da Ulusal Güvenliğin Korunmasını Öngören Hukuk Sistemi ve İcra Mekanizmasının Güçlendirilmesine Dair Karar, merkezi hükümetin Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ne verdiği önemli bir destek. Hong Kong, ulusal güvenliğin sağlanmasıyla daha iyi bir kalkınma gerçekleştirebilecek." diye konuştu.

Başta ABD ve İngiltere olmak üzere bazı Batılı ülkeler, grup halinde bildiri yayımlamanın Çin'in iç işlerine müdahaleye bir meşruiyet katabileceğini zannediyor ve uluslararası kamuoyunda Hong Kong'u, "Bir Ülke, İki Sistem" ilkesini ve yeni onaylanan kararı karalayan sahte haberler yayıyor. Fakat bu girişimler kimseyi kandıramaz. Hong Kong Temel Yasası'nın Çince ve İngilizce versiyonları, Hong Kong yönetiminin resmi web sitesinde okunabilir.

İngiliz köşe yazarı Tom Fowdy Twitter'de yaptığı paylaşımda, "Hong Kong Temel Yasası'nın 2. bölümünün 18. maddesinde bölgede ülkenin birleşmesini ve güvenliğini tehdit eden olağanüstü bir halin ortaya çıkması ve yerel yönetimin durumu kontrol altına alamaması durumunda, Çin Ulusal Halk Meclisi'nin Hong Kong'a yönelik yasama hakkı mevcuttur." şeklinde bir hatırlatma yaptı.

Çin'in Londra Büyükelçisi Liu Xiaoming, İngiliz siyasetçilerin müdahaleleri sonrasında sosyal medya hesabında bir paylaşım yaptı. Liu paylaşımında, "İstikrarlı ve müreffeh bir Hong Kong, hem Çin'in hem de İngiltere'nin çıkarlarına uygun. İngiltere, Çin'in kilit çıkarlarına saygı göstermeli, Hong Kong'un işlerine müdahaleyi durdurmalı ve Hong Kong'un refahı ile istikrarına faydalı bir şeyler yapmalı." ifadesine yer verdi.