Batı, Xinjiang hakkında yalanlar üretmekten yorulmuyor

Batı, Xinjiang hakkında yalanlar üretmekten yorulmuyor

Azerbaycanlı gazeteci Seymur Mammadov Batı medyasının Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi üzerinden başlattığı karalama kampanyasını CGTN için kaleme aldı. Sizler için alıntılıyoruz:

Batı medyası son zamanlarda Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi üzerinden kara propaganda üretmeye devam ediyor. Buna yanıt olarak, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Bilgi Bürosundan yetkililer, bölgedeki durumla ilgili yanlış bilgileri netleştirmek için cuma günü bir basın toplantısı düzenlediler.

ABD MEDYASI İLK SIRADA

New York Times gazetesinde yayımlanan bir haberde, Xinjiang hükümetinin çocukları yatılı okullara zorla gönderdiği iddia edildi. Bu ilk değil ve kesinlikle Çin'e karşı utanmazca sürdürülen bir iftiraydı.

Bölgeye gözlemci ve yabancı gazetecileri ziyaretlerini artırarak durumu açığa kavuşturma eylemleri sürse de sahte hikayeler üzerinden oyunlar devam ediyor.

Aslında, Batı propagandası ile kötü gösterilen yatılı okulların, Xinjiang azgelişmiş bölgelerindeki eğitim seviyesini artırması amaçlanıyor. Yatılı okullar sayesinde, Xinjiang'ın uzak bölgelerindeki ailelerin çocukları eğitimlerine ara vermeden devam edebiliyor. Yerel genç nüfusa eğitim sağlamak, gençlerin aşırılıkçı fikirlerden etkilenmelerini önlemenin etkili bir yoludur.

Independent gazetesi ise, Çin merkezi hükümetini etnik azınlıkların dillerini ve kültürlerini ortadan kaldırmakla suçladı. Ama gerçekte, Xinjiang okullarındaki eğitimde altı dil kullanılıyor.

Yaşadığınız ülkenin resmi dilini bilmeden iyi bir yaşam kurmanın veya başarılı bir kariyer yapmanın imkânsız olduğu bir gerçek. Avrupa'dan bu tür şikayetleri duymak çok garip. Avrupa'ya yerleşen her yabancı yerleşeceği ülkenin dilini öğrenmekle mükellef tutuluyor. İngilizce öğrenmedikleri takdirde ABD'deki etnik azınlıkların nasıl toplumda yer alacağını düşünmek garip olacaktır. Çin neden vatandaşlarına ülkenin ana dilini öğretmek isteyince başka yerlere çekiliyor?

UTANILACAK YALANLAR

Batı propagandasının yaratıcılığı inanılmaz. Çin'i karalamak için en vicdansız yöntem ve teknikleri kullanıyorlar. Başka bir örnek, sosyal medyada Xinjiang'da kaybolan akrabalarını arayan insanların tanımadıkları kişilerin fotoğraflarıyla ilanlar vermesi. Bu iddiaların mağdurlarından biri de 23 yaşındaki Ruzi Mehmet Atavulla.

Atavulla, Hotan'daki bir ayakkabı fabrikasında çalışıyor. Aşırıcı düşüncelerin etkisinde kalması sonrasında 2017 yılında mesleki eğitim merkezine giden Ruzi Mehmet Atavulla, 2018 yılında eğitimini tamamlayarak mezun oldu ve fabrikadaki işine girdi.

Bir diğer isim ise, Tahir Ablat. Kaşgar'a bağlı Yenişehir ilçesinde yaşıyor. Yedi aydır buradaki bir restoranda çalışan Tahir Ablat, gösterdiği üstün performans nedeniyle kısa sürede terfi ederek yöneticilik pozisyonuna yükseldi.

10 Aralık'ta "HusenhanObul" adlı Twitter kullanıcısı, aralarında Tahir ile birlikte yer aldıkları bir kare de dâhil olmak üzere üç fotoğraf paylaştı ve "Kuzenim nerede?" diye sordu.

Bir akrabasının veya arkadaşının yurt dışında yaşadığından haberdar olmadığını söyleyen Tahir, yurt dışındaki bazı ayrılıkçı güçlerin Çin'i karalamak için kendi bilgilerini kullandığını düşündüğünü söylüyor ve kendisinin "kayıp olmadığını" dile getiriyor.

Mihrigul Tursun adlı birinin hikâyesinin de sahte olduğu kanıtlanmıştır. Bir Japon mangasına konu olan yalan hikâye mesleki eğitim ve öğretim merkezinden kaçan ve yargılanan Tursun'u anlatıyor. Ancak, gerçekte, basın toplantısında açıklandığı gibi, "hiçbir mesleki eğitim ve öğretim merkezinde hapse atılmadı ya da eğitim merkezinde eğitim almadı. Yani, bu kadının tüm hikâyesi Çin karşıtı propagandanın bir ürünüdür.

Propaganda makinesi çalışıyor ve gerçekleri görmezden gelerek yalan üretmeye devam ediyor. Umarım dünya gerçeği en kısa sürede görecektir.