Batı kamuoyuyla yüzleşmek Çin'i ideolojik olarak daha güçlü kılıyor

Batı kamuoyuyla yüzleşmek Çin'i ideolojik olarak daha güçlü kılıyor

Brezilya'daki Çin Büyükelçiliği'nin Brezilyalı parlamenterlere bir mektup gönderdiğini ve Taiwan bölgesel lideri Tsai Ing-wen'in 20 Mayıs'ta ikinci dönem için açılışı ile Çin ilkesine zarar verebilecek hareketleri desteklemekten kaçınmalarını istediği bildirdi. Bu yanlış mı? Tabii ki değil. Brezilya ve Çin diplomatik ilişkilere sahiptir. İki ülke önemli ticaret ortakları ve BRICS üyeleridir. Çin-Brezilya ilişkilerine zarar verecek hiçbir şey yapmamak Brezilya parlamenterlerinin temel yükümlülüğüdür.

Ancak, Brezilyalı bir Kongre üyesi mektubu Twitter'da paylaştı. Hemen ardından bazı Batı medya organları Twitter'da #VivaTaiwan adlı bir hashtag açtı. Brezilya hükümeti bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı.

ÇİN KIRMIZI ÇİZGİLERİN AŞILMAMASINI İSTİYOR

Tek Çin ilkesi evrensel olarak kabul edilmektedir. Kongre üyesi, mektubu Twitter'a göndermesi etik değildir. Bunu yapmak, mevcut küresel kamuoyu atmosferinde tepkilere yol açacaktır.

Çoğu bağımsız ülke Taiwan Adası ile "diplomatik" ilişkiler kurmamıştır. Ada ile resmi temasta olanlar ilgili hamleleri yaparken çok dikkatli davranıyorlar. Taiwan sorunu söz konusu olduğunda Çin kırmızı çizgilerin geçilmesine izin vermiyor.

Çin güçleniyor ve diğer ülkeler bu konuda karmaşık hislere sahip olacak. Bu tür duygular, kamuoyunu şekillendirmede oldukça güçlü olan Batı medyasının yeni oyunlara başvurmasına neden oluyor. Çin her türlü gürültüyle sakin bir şekilde yüzleşmeli ve ülkenin çıkarlarına zarar vermeyen küçük hileleri görmezden gelmelidir.

BATI KAMUOYUNUN TEPKİLERİ İYİ OKUNMALI

Çin, dış kamuoyundan kaynaklanan tüm rahatsızlıklara uyum sağlamalı ve Batı kamuoyu sistemini doğru bir şekilde anlamalı. Bazı eylemler iyi niyetliydi, ancak bazı düşmanca güçlerin Çin'e saldırma şansını yakalamasına da izin verilmemeli.

Batılı kamuoyu sistemi altında bazı güçlerin Çin'e düşmanca davranması ve diplomatik ilişkilere zarar vermemesi için dik duruş kaybolmamalı. Bu, Çin'in güçlenmesi için uzun bir süreç olacak.

Kaynak: Global Times