Batı “Hong Kong” için gözyaşı dökmeyecek

Batı “Hong Kong” için gözyaşı dökmeyecek

Geçen hafta sonu Hong Kong'da ne oldu? Şiddet şehre yayılırken, aynı zamanda tansiyon iyice tırmandı.

Bununla birlikte, Hong Kong'daki muhalefet güçleri, polisin basınçlı su ile protestoculara müdahalesine karşı ağır suçlamalarda bulunuyor. Olaylarda şiddetin aşırı artması ile birkaç polis silahını çekerek havaya uyarı atışında bulunda. Bu hareket dahi batı medyasında çarpıtılarak Hong Kong polisini suçlamak için kullanıldı.

Olay anına ait videolar izlendiğinde her şey çok açık şekilde anlaşılıyor. Çok sayıdaki haydut topluluğu içerisinde polislerin bulunduğu bir polis aracına saldırıyor. Saldırı esnasında kaçmaya çalışan polis memurlarından birisi silahını çekerek caydırıcı olması için havaya doğru ateş ediyor.

Polisin kendini savunma amaçlı havaya bir el ateş açması nasıl olurda "şiddet" olarak yorumlanabilir? Aynı durum New York veya Londra'da da gerçekleşseydi, polis nasıl tepki verirdi?

Şimdiye kadar, Hong Kong'daki çatışmalar herhangi bir ölüme neden olmadı, çünkü polisin profesyonelliği kilit bir rol oynadı. Hong Kong polisi sayısız saldırı ve kötü muamele altında. Binlerce polis ve ailesinin özel bilgileri internette açıklandı. Yaşamları tehdit edilirken, aileleri de bedel ödemek zorunda kalıyor. Modern bir toplumda olması gereken bu mu?

Hong Kong'daki hukukun üstünlüğü, aşırılık yanlısı güçler tarafından yok ediliyor. Fakat, Batılı politikacılar bu şiddet olaylarını ve hukuku hiçe sayan çeteleri asla kınamadılar. Bunun yerine, ayrım gözetmeden kentte olanlara "demokratik bir hareket" diyorlar. Batı, Hong Kong muhalefetini ve radikal protestocuları destekliyor gibi görünüyor. Gösteriye karışan şahıslar ise Çin'e karşı birer kukla olarak kullanılıyor.

Batı halkı, radikal protestocuların ihtiyaç duyduğu ideolojik enerjiyi sürekli olarak sağlarken, Washington ve bazı Batılı devletler Hong Kong üzerinden Çin'e karşı yeni bir strateji geliştirmeye çalışıyor.

Batı, benzer sıkıntılar yaşayan Irak, Suriye ve Ukrayna için gözyaşı dökmedi. Şimdi, Hong Kong'u Çin ile çatışmaya zorluyor ve her zaman olduğu gibi şehrin sefaleti için hiç gözyaşı dökmeyecekler.

Kaynak: Global Times