Başbakan Li basın mensuplarının sorularını yanıtladı

Başbakan Li basın mensuplarının sorularını yanıtladı

13. Çin Ulusal Halk Meclisi 3. Toplantısı'nın bugün sona ermesinin ardından Çin Başbakanı Li Keqiang, Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda video bağlantısı aracılığıyla basının karşısına geçti. Li basın toplantısında, yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ÇİN HALKI EKONOMİK BÜYÜMEDEN DİREKT OLARAK FAYDALANACAK

Li Keqiang, Çin'in bu yıl için Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) hakkında nicel göstergeleri belirlememesine rağmen, istihdam, halkın yaşam koşulları ve piyasa varlıklarının güvence altına alınması gibi somut hedefler ileri sürdüğüne işaret etti. Li, bunun amacının, halkın ekonomik büyümeden direkt faydalanmasını sağlamak ve ekonominin daha nitelikli şekilde büyümesini hızlandırmak olduğunu belirtti.

Covid-19 salgınının dünya ekonomisine getirdiği zararların tarihte nadir görüldüğüne dikkat çeken Li, Çin ekonomisinin dünya ekonomisiyle derinlemesine kaynaştığını ve salgından etkilenmemesinin mümkün olmadığını söyledi. Li, Çin hükümetinin aldığı tedbirlerin esas olarak istihdamda ve halkın yaşam koşullarında istikrar sağlayarak, halkın tüketim gücünü artırmayı ve tüketimle piyasayı canlandırmayı amaçladığını dile getirdi.

Li, Çin'in hem maliye hem finans hem de sosyal güvence konusunda yedek politikalara sahip olduğunu kaydetti.

SALGINI YENMEK İÇİN ULUSLARARASI İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ

Başbakan Li Keqaing, insanlığın en nihayetinde salgının üstesinden gelmesi için uluslararası iş birliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Li virüsün kaynağına ilişkin olarak, "Covid-19'un kaynağının bilimsel yollarla araştırılması salgınla daha iyi bir şekilde mücadele edilmesini sağlayabilir. Ülkeler aşı, etkili ilaçlar ve test kitlerinin AR-Ge çalışmalarını hızlandırmakta. Bunların hepsi küresel kamu ürünüdür. İnsanlığın en nihayetinde salgının üstesinden gelmesi için uluslararası iş birliği yapmaya hazırız." ifadelerini kullandı.

ZORLUKLARI AŞMAYI AMAÇLAYAN POLİTİKALAR VE SERMAYE TABANA ULAŞMALI

Başbakan Li Keqiang, Çin hükümetinin Covid-19 salgınıyla mücadele için belirlediği politikaların ve ayırdığı sermayenin tabana ulaşması gerektiğini söyledi.

Hükümetin bu yıl zorlukları aşmak ve piyasa dinamiğini arttırmak için bir dizi politika çıkardığını, bu politikaların istihdamda istikrarın korunmasına ve halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesine ağırlık verdiğini kaydeden Li, ayrılan sermayenin yüzde 70'inin doğrudan halkın gelirini desteklemeyi ve tüketimi artırmayı amaçladığını kaydetti.

Li, etkin yatırımların genişletilerek, özellikle yeni tip altyapı tesisleri ile yeni tip kentleşmenin yanı sıra, ulusal kalkınma ve halkın yaşamıyla yakın ilişkili büyük projelere aktarılması gerektiğine dikkat çekti.

İdarenin çeşitli kademelerinden kemer sıkmalarını talep eden Li, ilgili sermayelerin KOBİ'lere, ayrıca sigortalı, işsiz, yaşlı ve aşırı zorluk çeken vatandaşlara ayrılması talimatı verdi.