“Balıkçılık sektörümüzde 'zorunlu çalıştırma' yoktur”

“Balıkçılık sektörümüzde 'zorunlu çalıştırma' yoktur”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin'in sorumlu bir balıkçılık ülkesi olduğunu, balıkçılık kaynaklarının bilimsel korunmasına ve sürdürülebilir kullanımına büyük önem verdiğini ve uluslararası yükümlülüklerini aktif olarak yerine getirdiğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) basınında yer alan haberlere göre, ABD yönetimi kısa süre önce Kongre'ye Çin balıkçı gemilerinin dünya çapında çok sayıda yasa dışı, habersiz ve düzenlemesiz balıkçılık operasyonu yürüttüğünü ve Çin balıkçılık sektöründe "zorunlu çalıştırma" sorununun ciddi olduğunu belirten ortak bir rapor sundu.

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Sözcü Wang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, Çin'in bu  asılsız ve kötü niyetli iftiralara kararlılıkla karşı çıktığına işaret ederek, "Çin, derin deniz balıkçılığı için sağlam bir yönetim sistemi kurdu ve balıkçı gemilerinin konumu için dünyanın en katı izleme ile yönetim önlemlerini uygulamaya koydu. Çin, 8 bölgesel balıkçılık yönetimi organizasyonuna katıldı. Aynı zamanda Çin, uluslararası toplumla birlikte yasa dışı, rapor edilmemiş ve düzensiz balıkçılık faaliyetlerini engellemek ve derin denizlerdeki balıkçılık kaynaklarını korumak için aktif çaba göstermektedir." dedi.

Sözcü, "Çinli balıkçılık şirketleri derin deniz balıkçılığı endüstrisinin uluslararası uygulamalarına uyarınca pazar odaklı yöntemlerle, bazı ülkelerle emekçiler iş birliği ilişkisini kurarak karşılıklı yarar ve ortak kazancı gerçekleştirdi. Burada sözde 'zorla çalıştırma' yoktur." diye konuştu.

Wang Wenbin, ABD balıkçılık gemilerinin derin denizlerde çalıştığı gün sayısının, ilgili balıkçılık yönetim kuruluşlarının belirlediği gün sayısını önemli ölçüde aştığını ve uzun yıllardır düzenlemeleri ihlal ettiğini belirterek, "ABD'nin bu davranışının ilgili kuruluşlardaki diğer üyelerin endişelerini uyandırdı. ABD ihlallerini gözden geçirip düzeltmelidir." ifadesini kullandı.

Öte yandan, Sözcü Wang, Çin'in her iki tarafın halkına daha fazla yarar sağlamak için Pasifik ada ülkeleriyle ikili kapsamlı stratejik ortaklığı sürdürülebilir ve istikrarlı geliştirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Edinilen bilgilere göre, bir süredir, bazı ülkelerdeki politikacılar Çin'in Pasifik ada ülkeleriyle iş birliğinin bu ülkelerin çıkarlarını ihlal ederek tehdit oluşturduğu eleştirisinde bulundular.

Bunu konu ile ilgili soruyu yanıtlayan Sözcü Wang Wenbin, ilgili suçlamaların Pasifik ada ülkelerinde dahi kabul edilmediğini kaydetti.

Sözcü ayrıca Çin ile Arap ülkeleri arasında sürekli gelişen ilişkilerin Güney-Güney iş birliği için bir model haline geldiğini de söyledi.

Wang Wenbin, "Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Arap Ülkeleri liderleriyle yaklaşık 10 telefon görüşmesi yaptı. Bu Çin-Arap ilişkilerinin gelişimi için stratejik rehberlik sağladı. Aniden çıkan salgın karşısında Çin ile Arap ülkeleri birbirine yardım sağlayarak ilgili deneyimlerin paylaşımı ve aşının geliştirilmesinde iş birliği yaptı." dedi.

Wang, salgının etkisi ve dünya ekonomisinin durgunluğuna rağmen, Çin ile Arap ülkeleri arasındaki iş birliği ve ortak kazancın istikrarlı ilerletildiğini, iki tarafın Kuşak ve Yol inşasındaki iş birliğinin devamlı geliştirildiğini bildirdi.

Sözcü son olarak, yılın ilk yarısında, Çin ile Arap ülkeleri arasındaki ticaret hacminin 115 milyar ABD doları aştığını, Çin'in Arap ülkelerinin başlıca ticaret ortağı konumunu sürdürdüğünü dile getirdi.