BAE, Çin'in Covid-19 aşısını onayladı

BAE, Çin'in Covid-19 aşısını onayladı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Çinli şirket Sinopharm'ın geliştirdiği Covid-19 aşısının yüzde 86 oranında etkili olduğunu açıklayarak aşının resmen tescillendiğini duyurdu.

BAE Sağlık Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, üçüncü faz klinik denemelerde yapılan analizlerde Sinopharm'ın geliştirdiği aşının virüse karşı yüzde 86 etkili olduğunun tespit edildiği bildirildi.

Açıklamada aşının yüzde 99 nötralize edici antikor serokonversiyon oranına sahip olduğu belirtilerek, hafif ve ağır vakaları önlemede yüzde 100 etki gösterdiği aktarıldı.

Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasında, aşının ara faz analizinde ciddi bir güvenlik endişesine rastlanmadığı da kaydedilirken, ülkedeki klinik denemelere 125 milletten 31 bin gönüllünün katıldığı bilgisi paylaşıldı.

Katılımcılarda görülen yan etkiler, kaç gönüllüye aşı verildiği ve kaç gönüllünün plasebo aldığına ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.

BAE temmuz ayında üçüncü faz klinik denemelere başlamış ve ülkede bazı gruplar için acil durumda kullanım izni eylül ayında verilmişti.