Azil maddelerinin Senato'ya gönderilmesi oylanacak

Azil maddelerinin Senato'ya gönderilmesi oylanacak

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi'nin, Başkan Donald Trump'a yönelik daha önce kabul edilen iki azil maddesinin Senato'ya gönderilmesini yarın oylayacağı bildirildi.

Amerikan medyasına konuşan Demokrat vekiller, parti toplantısında buluştukları Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin, azil maddelerinin yarın oylanacağını söylediğini aktardı.

Aralık ayı sonunda Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda Trump'ın azli istemiyle kabul edilen iki azil maddesi yaklaşık 1 aydır Senato'ya gönderilmeyi bekliyordu.

Pelosi'nin ayrıca, Senato'daki yargılama sürecinde Temsilciler Meclisi adına "savcılık" görevi görecek Demokrat hukuk ekibinin isimlerini de en kısa süre içinde açıklayacağı kaydedildi.

Söz konusu iki azil maddesinin Senato'ya gönderilmesinin ardından Senato'nun bu hafta içinde Trump'ın yargılanması sürecine başlayabileceği belirtiliyor.

Öte yandan, Trump'ın Senato'daki yargı sürecinde hangi kuralların ne şekilde işleyeceği ve kimlerin ifadeye davet edileceği ile ilgili tartışmalar ise devam ediyor. Demokratlar Cumhuriyetçilerin Trump'ı adil şekilde yargılamadan aklaması halinde tarihin kendilerini affetmeyeceği uyarısında bulunurken, Cumhuriyetçiler Senato'daki sürecin adil ve hızlı bir şekilde ilerlemesinin önemine işaret ediyor.

Temsilciler Meclisi'ndeki Demokratların azil maddelerini Senato'ya göndermekle ilgili açıklamasının ardından kameralar karşısına geçen Senato Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, sürecin hızlı ilerleyeceği mesajını verdi.

McConnell, Demokratların "yeni tanıklar dinlensin" şeklindeki talebini gereksiz bulduğunu vurgulayarak, "Eğer Demokratlar davalarında eminlerse yargıcın soruşturmayı yeniden yapmasına gerek yok, eğer emin değillerse o zaman en başta azil oylamasını neden yaptılar?" değerlendirmesinde bulundu.