Avusturya ve Ukrayna, Rus muhalif “Navalnıy'ın zehirlenmesine” tepki gösterdi

Avusturya ve Ukrayna, Rus muhalif “Navalnıy'ın zehirlenmesine” tepki gösterdi

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, zehirlendiği öne sürülen Rus muhalif Aleksey Navalnıy'e yönelik saldırıya tepki göstererek bu konunun aydınlatılmasını istedi.

Avusturya'da resmi temaslarda bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ile yaptığı görüşmenin ardından Başbakan Kurz ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Başbakan Kurz, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğunu belirterek özellikle Doğu Ukrayna'da Rusya ile yaşanan gerginliğin giderilmesine ilişkin ülkesinin ortaya koyduğu çabayı anlattı.

AVUSTURYA'DAN RUS MUHALİFE YÖNELİK SALDIRIYA KINAMA

Kurz, Rus muhalif Navalnıy'ın durumuna ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, "Navalnıy'e yönelik saldırıyı kınıyorum. Durumunun iyiye gidiyor olması memnun edici ancak bu konu araştırılmalı ve suçlular adalet karşısında hesap vermeli." dedi.

Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'ne ilişkin ülkesinin Ukrayna'ya göre farklı bir yaklaşıma sahip olduğunu kaydeden Kurz, projenin ekonomi ve Avrupa'ya enerji taşıyan kaynakların çeşitliliği açısından önemli olduğunu dile getirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy de Doğu Ukrayna'da yaşanan gerginlikten ötürü Avusturya'nın, ülkesinin toprak bütünlüğünden yana bir tutum ortaya koymasından ve Kırım'ın ilhakına karşı duruşundan ötürü Başbakan Kurz'a teşekkür etti.

Zelenskiy, Navalnıy konusunda Kurz'la aynı görüşte olduğunu belirterek, "Navalnıy'a yönelik saldırıyı kınıyoruz. Bu durumun bir an önce aydınlatılmasını ve konuya ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmesini temenni ediyoruz." diye konuştu.