Avustralya'da eğitim gören Çinli öğrencilere risk değerlendirme uyarısı

Avustralya'da eğitim gören Çinli öğrencilere risk değerlendirme uyarısı

Çin Dışişleri Bakanlığı, Avustralya'da eğitim gören Çinli öğrencilere risk değerlendirme uyarısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Avustralya'da eğitim gören Çinli öğrencilerin ırkçı saldırılara maruz kalmasıyla ilgili bir değerlendirmede bulundu.

Sözcü Zhao, "Avustralya'da son günlerde sık sık, bazı Çinli göçmenler ve öğrenciler ile Çin asıllı Avustralyalılara ve hatta Asya kökenlilere yönelik ırkçı eylemler meydana geliyor. Bazı kişiler fiziksel şiddete uğradı. Bu kişilerin sağlığı ve hatta can güvenliği ciddi tehdit altında. Bu gibi durumlara ilişkin olarak Çin hükümeti kısa süre önce, Avustralya'ya giden öğrencilere ve turistlere güvenlik uyarısında bulundu." ifadelerini kullandı.

Zhao, Avustralya'ya giden Çinli öğrencilere riskleri değerlendirmeleri ve bu ülkedeki Çinli göçmenler ile Çin asıllılara da can güvenliklerine dikkat etmeleri için bir kez daha uyarıda bulunduklarını kaydetti. Sözcü ayrıca, Avustralya'ya da ülkedeki Çin vatandaşlarının güvenliği ile hak ve çıkarlarını korumak için somut önlemler alma çağrısı yaptı.

Dünya basınında çıkan haberlere göre, son zamanlarda Avustralya'da eğitim gören bazı Çinli öğrenciler ırk ayrımcılığına ve hatta fiziksel şiddete maruz kaldı. Güney Avustralya Üniversitesi'nde eğitim gören bir Çinli öğrenci 4 Temmuz'da, Adelaide kentindeki Çin Mahallesi yakınlarında üç Avustralyalının sözlü ve fiziksel şiddeti sonuncunda ciddi şekilde yaralandı.