Avustralya suç ortağı haline geldi

Avustralya suç ortağı haline geldi

Eski Avustralya Başbakanı Kevin Rudd, Foreign Affairs dergisindeki bir makalesinde önümüzdeki üç ay içinde Çin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında "sıcak savaş" riskinin "özellikle yüksek" olduğu konusunda uyardı. Bu yarıdan günler sonra ise görevdeki Başbakan Scott Morrison, çarşamba günü, dünyanın en büyük iki gücü arasında silahlı bir çatışmanın artık düşünülemez olmadığını söyledi. Morrison ayrıca benzer düşünen ülkelerle bir Hint-Pasifik ittifakı kurmanın hükümeti için "kritik bir öncelik" olacağını ve bölgedeki askerileşme hızının benzersiz olduğunu ifade etti.

Morrison yönetimi, potansiyel bir Çin-ABD sıcak savaşı olasılığını ima etse de durum aslında bir Hint-Pasifik ittifakının kurulmasını teşvik etmek ve Avustralya'nın bölgede varlığını artırmak için bir fırsat olarak görülüyor

SAVAŞIN ÖNCÜSÜ OLMAK İSTİYOR

Çin-ABD sıcak savaşının olasılığı ne olacak? Tartışmaya değer bir soru. Buna karşın kesin olan bir şey varsa o da Amerika'nın Asya stratejisinin ardından bölgede askerileşme hızının artmasıdır. ABD 2017 yılından bu yana açık denizlerde hareket serbestisinin ardından Asya-Pasifik bölgesinde varlığını artırıyor. Avustralya'nın kendisi de tehlikeli eğilime katkıda bulunan bir aktör olmuştur. Avustralya, temmuz ayı başlarında önümüzdeki 10 yıl içinde savunma harcamalarını yüzde 40 artıracağını ve askeri varlıklarını Hint-Pasifik bölgesine odaklanacak şekilde değiştireceğini duyurdu. Avustralya şimdi, çekirdeğinde ABD'nin olduğu Hint-Pasifik ittifakının oluşturulmasında öncülük görevi üstlenmek istiyor.

ABD'nin geleneksel Avrupalı ​​müttefikleri artık Washington'dan giderek yabancılaşıyor. Bu nedenle Avustralya, ABD ile güçlü bir ittifak kurmanın altın bir fırsat olduğunu düşünüyor. Yoğunlaşan Çin-ABD rekabeti, Avustralya'ya da bölgesel nüfuzunu genişletme ve güç projeksiyonunu geliştirme fırsatı veriyor. Artan bölgesel militarizasyon nihayetinde bölgesel istikrar, barış, ekonomik bütünleşme ve ticari iş birliği üzerinde olumsuz etki yaratacaktır.

ABD'NİN SADIK VE GÜÇSÜZ MÜTTEFİKİ

Çin üzerinde kimi baskılar olsa da bu Beijing yönetimi için asla dayanılmaz değildir. Çin'in hiçbir zaman herhangi bir ülkeyle askeri bir çatışma kışkırtma niyeti olmadı ve eğer bir savaş çıkarsa bunun sorumlusu ABD olacaktır. Biri şu soruyu sorabilir: Müttefik olarak Avustralya, alarm sinyali verirken neden Washington yönetimini bu gerilimleri durdurmaya çağırmadı. İlk olarak Avustralya'nın ABD'yi ikna edemediğini söylemek doğru olacaktır. Zira Avustralya, ABD'nin sadık bir müttefiki. İngiltere'den daha sadık ve Fransa'dan daha az bağımsız. Almanya gibi ABD'ye "hayır" deme cesareti bulunmuyor hatta Japonya gibi memnuniyetsizliğini dile getirecek güce bile sahip değil.

Rudd ve Morrison ikilisi Çin ve ABD sıcak savaşının riskleri hakkında uyarsa da asıl niyetleri gerilimler üzerinden stratejik çıkar sağlamaktır. Sonuç olarak, Avustralya aslında ABD'nin bölgeyi askeri hale getirmesinin suç ortağı haline geldi.

Kaynak: Global Times