Avustralya “hesap hatasına” mı sürükleniyor?

Avustralya “hesap hatasına” mı sürükleniyor?

Avustralya ve Çin arasındaki ilişkiler nadiren daha kötü durumda olmuştur. Her iki ülkenin karşılıklı ilişkiden fayda sağladığı düşünülürse işlerin neden yanlış gittiğini ve nasıl düzeltilebileceğini sorgulamaya değer.

Kimi sağlık uzmanları büyük salgınların olasılığı konusunda endişe duymuş ve uyarmış olmalarına rağmen tüm sistemler böylesine büyük bir ölçekteki krize tam anlamıyla hazır değildi. Hayatı tehdit eden stres anlarında insanlar her zaman mantıklı davranamaz ya da krize etkili yanıtlar üretemeyebilirler. Ekonomik açıdan Çin ile kuvvetli bağları olan Avustralya'nın lideri Scott Morrison, özellikle Çinlileri çileden çıkaracak biçimde yeni tip koronavirüsün kökenlerinin araştırılması konusunda yüksek sesle çağrılar yapıyor.

COĞRAFİ VE EKONOMİK ETKENLER ORTADA

Çin'deki birçok kişi için Morrison, Amerika'nın uydusu haline geldi ve Avustralya'nın uluslararası pozisyonuna ve güvenilir müttefik imajına zarar veriyor. Diğer yandan Avustralya'da da siyasiler ve hata halk nezdinde Çin ile ilişkiler konusunda giderek güvensizliğin arttığını görmemek safça bir yaklaşım olur. Bu üzücü bir durum.

Milyonlarca öğrenci Avustralya'da eğitim gördü ve oranın yerlisi haline geldi. Bu insanlar kendilerini Çin karşıtı olarak tanımlamıyor. Aksine insanlar yıllar içinde Çin ve Avustralya arasındaki iyi ilişkilerden yararlandılar. Avustralya'nın en büyük göçmen kaynağının Çin olduğu konusunda çok az şüphe var. Benzer şekilde Çin'in devasa coğrafi ve ekonomik özellikleri de Avustralya üzerinde etkili.

BAĞIMSIZ ARAŞTIRMA KOLEKTİF AKIL İÇİN ÖNEMLİ

Avustralya'yı bölen politikaları izleyen ABD'nin kollarına düşmek Morrison açısından iyi bir fikir gibi gözükmüyor. Avustralya halkının birçoğu dahi Trump yönetiminin güvenilir bir müttefik olmadığının farkında.

ABD'nin yeni tip koronavirüse karşı verdiği etkisiz yanıtlar kınanmayı hak etmesine karşın Washington yönetimi kendisini hala diğer devletlerin üstünde görüyor. Çin ise bunun tam tersine salgına verdiği yanıt ile kapasitesini kanıtladı. Bununla birlikte, tüm ülkelerin bu krizi nasıl ele aldıkları hakkında öğrenilecek önemli dersler var. Açıkçası bazıları diğerlerinden daha kötü olmasına rağmen, hiçbir ülkenin yeni tip koronavirüse karşı verdiği yanıt kusursuz değildi. Gelecekte aynı hataları tekrar etmemek için neyin doğru neyin yanlış gittiğini tespit edecek kolektif bir akıl geliştirmek önemlidir. Bu, koronavirüsün kökenleri ve evrimi hakkında bağımsız bir araştırmanın da özü olmalıdır.

NORMALLEŞME İÇİN YENİ BİR SAYFA AÇILMALI

Avustralyalı karar alıcılar, tıpkı dünyanın diğer yerlerindeki benzerleri gibi teşvik ettikleri politikaları "ulusal çıkar" adı altında pazarlıyorlar. Bu eskiden gerçekten de böyle olabilir ancak şimdi durum epey farklı. Avustralya'daki iş dünyası hükümetlerini kötü niyetli düşüncelere karşı uyarıyorlar ve kendilerine dönük bir misilleme karşısında savunmasız olduklarının altını çiziyorlar. En büyük ticaret ortağının gözünde güvenilir olmama ihtimali politikacılar yeniden düşünmeye zorlamalı.

Ticarette karşılıklı bağımlılık iyi bir şeydir. Buna karşın bu durumun faydalarını görmek için aynı zamanda iş birliği, anlayış ve barış teşvik edilmelidir. Kriz anlarında soğuk kanlı olmak gerekli. Avustralya ve Çin arasında yeni bir sayfa açılması normalleşme yolunda iyi bir adım olacaktır.

Kaynak: Global Times