Avrupa Rusya'ya yaklaşırken ABD'den uzaklaşıyor

Avrupa Rusya'ya yaklaşırken ABD'den uzaklaşıyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel 11 Ocak'ta Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Alman ve Rus yetkililer tarafından açıklanan bilgilere göre, iki lider gayet dostane bir görüşme gerçekleştirdi.

Putin Moskova'nın Berlin'e Libya ateşkes müzakerelerine ev sahipliği yapması için verdiği desteği dile getirdi. Ardından Berlin Zirvesi 19 Ocak'ta başarıyla gerçekleştirildi.

Son günlerde Avrupa'da yaşanan tartışmalarda öne çıkan soru, Avrupa'nın en büyük sorunu Amerika Birleşik Devletleri (ABD) mi Rusya mı? Bu sorunun Merkel diplomasisi aracılığıyla verdi.

KUZEY AKIMI 2 İLE ARTAN GERGİNLİK

Günümüzde ABD, Avrupa Birliği (AB) üzerinde güç kullanma çalışmaları başlatmış durumda. AB'nin Rusya'ya yaklaşmaktan başka alternatifi yok. Almanya merkezli bir düşünce kuruluşu olan Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü'nden bir ekonomist, "Alman ekonomisi Rusya'ya karşı yaptırımlar uygulanması ve bunun sonucunda Moskova'nın getirdiği karşı yaptırımlar nedeniyle 727 milyon dolarlık ihracat kaybetti." demişti. ABD'nin, Avrupa müttefiki üzerindeki etkisini dikkate almadan Kuzey Akım 2 boru hattına yaptırımlar uygulamak istemesi Almanya'yı daha büyük hayal kırıklığına uğrattı.

MERKEL DİPLOMATİK KARTLARINI OYNAYACAK

Diplomasi ve güvenlik ile ilgili olarak ABD, Orta Doğu'yu kasıtlı ve keyfi olarak Avrupa'nın jeopolitik güvenliğini tehdit eden büyük ölçekli bir çatışmanın eşiğine itiyor. Son iki yıldır Avrupa, ABD'nin fikrini değiştirmesini ve Avrupalı müttefiklerinin çıkarlarını dikkate almasını bekliyordu. Yine de Avrupa'da güçlü düşünen bir lider olan Merkel, Avrupa'nın yalnızca çıkarları korumak veya sürdürmek söz konusu olduğunda birlikte hareket etmesi gerektiğini fark etti. Bu yüzden istişare için Washington yerine Moskova'ya uçmayı seçti.

Diplomatik kart oynamak, Merkel'in Almanya'nın uluslararası ilişkilerdeki etkili rolünü geliştirmesine ve karşı karşıya kaldığı baskıyı azaltmasına yardımcı olacak.

Moskova'daki Merkel-Putin zirvesi, AB'nin Rusya'ya yönelik politikasının değiştiğini ve Brüksel'in Moskova'ya karşı yaptırımları hafifletebileceğini gösterebilir. Washington tarafından artan baskılar altında, Brüksel ve Moskova arasındaki bağlar daha hızlı gelişecek.

Kaynak: Global Times