Avrupa'nın ABD Covid-19 aşısı üzerine bahse girmesi riskli

Avrupa'nın ABD Covid-19 aşısı üzerine bahse girmesi riskli

Global Times

İngiltere'deki mutasyon geçiren yeni koronavirüsün dünyanın geri kalanına yayılma ihtimali çok yüksek, çünkü Batılı ülkeler İngiltere ile uçuşları durdurmakta hızlı davransalar bile, bunu korkudan kendilerini korumak için yaptılar. Avrupa'nın İngiltere ile uçuşları yasaklaması ayrıca insanların İngiltere'nin kritik bir zamanda Brexit yüzünden terk edilip edilmediğini düşünmelerine neden oldu.

Batı'da uzun Noel tatili zaten başladı. Bazı ülkeler salgın önleme ve buna uygun önlemlerin reklamını yapsa da, bu dönemdeki kişisel uçuşlar ve toplantılar artacak ve mutasyon geçiren virüsün yayılma ihtimali daha fazla olacak.

Her şeyin bir eksik yanı vardır. Batı sistemi ve yaşam tarzı salgın döneminde kamu sağlığındaki boşluklarını ortaya çıkardı, ama Batı toplumu bu eksikliklerle ne siyaset ne de kamuoyu bakımından yüzleşmek niyetinde değil. Batı'nın ayrıca bu boşlukları düzeltme isteğini de yok. Covid-19 Batılı toplumları neredeyse bir yıldır etkisi altına almış durumda, fakat Batı Covid-19 mücadelesini koordine etme konusunda çok az ilerleme kaydetti. Bu nedenle, Batılı ülkeler için yeni risklerle mücadele etmek hâlâ zor.

BATI COVID-19 MÜCADELESİNİ KOORDİNE ETME KONUSUNDA ÇOK AZ İLERLEME KAYDETTİ

Batılı ülkeler birbiriyle çok iyi bağlantı içindeler ve görece güçlü finansal kaynaklara sahipler. Ama Covid-19'a karşı iş birliği yapmakta zayıflar. Bu kez, diğer ülkeler tarafından izole edilmiş olmaya ek olarak, İngiltere müttefiklerinin liderlerinden destek mesajları bile almadı. Bir Batılı ülke terör saldırısı ile karşılaşınca, diğer Batılı ülkeler ona yardım ederler. Ancak İngiltere böyle ağır bir salgınla karşı karşıyayken, bu tamamen kendi işiymiş gibi görünüyor. İngiltere süren bir salgın içinde yalnız bir ada haline geldi.

Eğer Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bu kez aşılamada İngiliz halkına öncelik verileceğini açıklasaydı ve Almanya ile Fransa liderleri İngiltere'ye gerekli desteği sağlamaya hazır olduklarını ifade etseydi, o zaman işler çok farklı olurdu. Covid-19 mücadelesi bütün ülkelerin ortak eylemini gerektiriyor, çünkü virüs hiçbir sınır tanımıyor. Ama bu yıl ülkeler salgına karşı daha önce görülmemiş bir şekilde kendi başlarına kaldılar.

İNGİLTERE'DEKİ DURUM ABD'NİN AŞILARININ ACİL SORUNU ÇÖZEMEYECEĞİNİ GÖSTERİYOR

Batılı ülkeler, bu yıl oldukça az toplantı yaptılar, ama bu toplantıların hiçbiri özellikle Covid-19 mücadelesi için değildi ve bütün Batılı ülkelerin liderleri katılmadı. Şimdi Pfizer aşılamaya başlamışken, küresel Covid-19 mücadelesinde en kötü performansı gösteren ABD biraz güven kazanmış gibi görünüyor. ABD bu mücadelede kaybettiği sözde liderliği yeniden kazanmaya çalışarak. Batılı ülkelerin ve dünyanın tutumunu yeniden şekillendirmek için bilerek aşı dağıtıyor gibi.

Ama İngiltere'deki durum ABD'nin aşılarının acil sorunu çözemeyeceğini gösteriyor. İngiltere, Amerikan aşılarını kullanmaya başlayan ilk ülke olsa da, aşı miktarı işe yaramayacak kadar az. Washington aşıları yavaş dağıtması nedeniyle daha fazla insanın enfekte olacağı ve öleceğini gerçekten umursamıyor gibi, ABD içen, sonuçlar süreçten daha önemli, süreç ne kadar vahşice olursa olsun.

Eğer Avrupa ülkeleri bütün umutlarını ABD aşılarına bağlarlarsa bu çok tehlikeli olacaktır. Alman şirketleri Pfizer aşılarının geliştirilmesine katıldılar ama Washington dağıtım ve kullanım hakkını elinde tutuyor. Eğer Avrupa ülkeleri tamamen ABD aşılarına bel bağlarlarsa, o zaman bir aşı düzeni oluşur ve bu tamamen "Önce Amerika" sloganını somutlaştırır. Nihayetinde, ABD'nin Covid-19'la mücadele biçimi küreselleşir ve Avrupa ancak gelişmeyi takip eder.

AVRUPA ÜLKELERİ BÜTÜN UMUTLARINI ABD AŞILARINA BAĞLARLARSA BU TEHLİKELİ OLACAKTIR

Salgın Avrupalıların beklediğinden daha uzun sürecek. Avrupa ülkeleri Trump yönetiminden daha fazla gerçekle yüzleşmeye istekli. Ama önlemleri geçici. Salgınla uzun dönemli bir mücadeleye zihin olarak hazırlanmalılar ve inisiyatifi ele geçirmeye çalışmalılar.

Avrupa ülkeleri Covid-19 mücadelesini ideolojik bir mücadele haline getirmemek zorundalar. Salgını en kısa sürede yenmek onların asıl hedefi olmalıdır. Salgına karşı daha fazla iş birliği daha iyidir. Aynı şey Avrupa Birliği (AB)-Çin iş birliği için de geçerli. Salgınla mücadele metodu bilimsel bir konudur ve siyasi ya da ideolojik olmamalıdır. Bilimsel Covid-19 mücadelesi ile ilgisi olmayan yaftalamalardan vazgeçilmelidir.