Asyalılar salgından dolayı ırkçılığa maruz kalıyor

Asyalılar salgından dolayı ırkçılığa maruz kalıyor

Koronavirüs salgının ardından Asyalı kişilere dönük başlayan sistematik tacize karşı Fransa'da sosyal medya üzerinden başlayan dayanışma kampanyası çığ gibi büyüyor.

Fransız yönetmen Amandie Gay'in #benvirüsdeğilim etiketiyle yazdığı mesaj sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı. Mesajda "Koronavirüs nedeniyle başlayan sağlık krizi aynı zamanda medya ve sosyal medyada ırkçı mesajları beraberinde getirdi." yazıyordu.

EN KÖTÜ VİRÜS KURUMSALLAŞMIŞ IRKÇILIKTIR

Fransız yönetmen mesajının sonunda şu yargıya vardı: "Dünyadaki en kötü kriz kurumsallaşmış ırkçılıktır."

Fransa'da meydana gelen olay uzun süredir Fransa'da yaşayan Asyalılara karşı ön yargının ortaya çıkmasına vesile oldu. Zira Fransa'da yaşayan Asyalılar genelde toptancı bir bakışı açısıyla benzer aşağılamalara maruz kalıyorlar.

BENİ GÖRÜNCE BURUNLARINI KAPATIYORLAR

Diğer Asyalı sosyal medya kullanıcıları da görümlerinden dolayı toplu taşımada ayırımcılığa maruz kaldıklarını dile getirdiler. Prisca Adamska, binlerce beğeni alan iletisinde başından geçenleri şu ifadelerle aktardı:

"Bu benim için bir mesele çünkü ben Polonya ve Vietnam kökenliyim. Çekik gözlerinden dolayı insanlar beni metroda görünce atkıları ile burunlarını kapatıyorlar."

Son olarak bir başka kullanıcı ise şunları yazdı:

"Annem Çinli ve bir okulda öğretmen ve öğrencileri tarafından koronavirüs nedeniyle tepkiler alıyor. Sonra fark ettim ki kız kardeşim de benzer durumdan muzdarip."

Kaynak: CGTN