Artan vakalar tüm ülkelerde seçimleri etkiliyor

Artan vakalar tüm ülkelerde seçimleri etkiliyor

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Carrie Lam, eylül ayında yapılması planlanan Yasama Konseyi seçimlerinin Covid-19 salgınının ciddiyetinden dolayı bir yıl ertelendiğini cuma günü duyurdu.

Olağanüstü dönemde alınan bu önlem, Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetiminin insan odaklı olma ilkesinin ve yaklaşımının da ispatı. Söz konusu karar, Hong Kong sakinlerinin sağlığını ve güvenliğini koruyacağı gibi, Yasama Konseyi seçimlerinde de adaleti ve güvenliği koruyacak. Bu, aynı zamanda uluslararası arenada da geniş kabul gören bir uygulama. İnsanlar seçim kampanya faaliyetlerinde ve oy verme sırasında bir araya geleceğinde sonuç kaçınılmaz olarak salgının artma riskini daha da büyütecekti.

Herhangi bir hükümetin 4 milyondan fazla insanın katılacağı seçimlerde böyle bir tehlikeyi ön görmemesi sorumsuz bir davranış olacaktı. Sonuçta, hayatlar her şeyden çok daha önemli.

MUHALİFLER HALK SAĞLIĞINI HİÇE SAYMAK İSTİYOR

Bu nedenle, Avustralya, Avusturya, Kanada, İtalya, Polonya, İsviçre ve Birleşik Krallık dâhil olmak üzere dünya çapında yaklaşık 70 ülke ve bölge, Covid-19 salgını nedeniyle ilgili ulusal veya bölgesel seçimlerini son aylarda erteledi. Hong Kong'un "LegCo" seçimlerini erteleme kararı, mantıklı ve doğal.

Muhalifler, kendi siyasi çıkarları uğruna Hong Kong sakinlerinin can güvenliğini bir kenara bırakıp, defalarca toplanarak salgınla mücadelede boşlukların doğmasına yol açtı. Son günlerde, Hong Kong'da toplumun tüm kesimleri, muhalefetin söz konusu girişimlerini sert bir şekilde kınayarak Yasama Konseyi seçimlerinin ertelenmesi çağrısında bulundu. Hong Kong'daki hâkim görüş, salgının etkili şekilde kontrol altına alınması temelinde, Yasama Konseyi seçimlerinin düzenli bir şekilde yapılması yönünde.

İktidar arzusuyla kör olan bu siyasi fanatikler, partizan çıkarları için tercihlerini Hong Kong halkının sağlığının önüne geçiriyorlar.

Kaynak: China Daily