Arnavutluk'tan dönenler deprem anını anlattı

Arnavutluk'tan dönenler deprem anını anlattı

Arnavutluk'ta yaşanan 6,4 büyüklüğündeki depremin ardından, başkent Tiran'dan tarifeli seferle İstanbul'a gelen yolcular deprem anında yaşadıkları anları anlattı. 

"BİRÇOK KİŞİNİN ARABALARINDA VE MEYDANLARDA UYUDUĞUNU GÖRDÜK"

Tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın üst düzey yöneticisi olan Hasan Cumhur Bandaççıoğlu, bir fuar için Tiran'da bulundukları sırada depreme yakalandıklarını belirtti. Bandaççıoğlu, "İlk deprem galiba gece yarısı oldu. 5,1 civarındaydı. Daha sonra 04.00 sıralarında asıl deprem başladı. 45-50 saniye sürdü. Daha önce deprem yaşamış biri olarak gerçekten çok ürkütücüydü. Kaldığımız otelde 22 Türk vardı, yaralanan yoktu ama çok şiddetli bir deprem yaşadık ve koktuk. Allah ülkemizi böyle bir depremden korusun. Aynı şiddette bir depremin İstanbul'da olduğunu düşünemiyorum bile. Tiran'da birçok kişinin arabalarında ve meydanlarda uyuduğunu gördük. Otellerinde kimileri lobide uyudu." dedi.

Afrika'ya gitmek üzere aktarmalı olarak geldiği İstanbul'da gazetecilere konuşan Arnavutluk vatandaşı Mirjana Kuka ise "Sabaha karşı bir şeylerin sallandığını hissettik ama rüyada olduğumuzu sandım. 25 dakika sonra her şey sallanmaya başladı. Bizim için bir şoktu. Hareket edemedik. Çünkü 20'den fazla sarsıntı oldu. Çok kötüydü. Oğlum, 'anne neredesin' diye sordu. Ben de 'hareket etme' dedim. Çok korkutucuydu, 4'üncü kattaydım. Sonrasında aniden aşağı indik. Bütün Tiran halkı dışarıdaydı. 3 saat sonra evlere döndük. Tiran'da depremden korktuğu için balkondan atlayan bir kişi öldü. Birçok bina zarar gördü. İnsanlar halen evlere dönmedi." diye konuştu.

Arnavutluk depreminde şu ana kadar 25 kişi hayatını kaybetti.