Arnavutluk İçişleri Bakanı istifa etti

Arnavutluk İçişleri Bakanı istifa etti

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, başkent Tiran'da bir gencin polisin dur ihtarına uymadığı için vurularak öldürülmesinin ardından İçişleri Bakanı Sandër Lleshaj'ın istifasını sunduğunu duyurdu.

Polis tarafından vurulup yaralandıktan sonra hastanede hayatını kaybeden genç için düzenlenen protestolar dün de devam etti. İçişleri Bakanlığı önünde toplanan ve aralarında sivil toplum aktivistlerinin de bulunduğu onlarca kişi, "Adalet yoksa barış da yok" sloganları attı. Protestocular polise taş ve farklı nesneler fırlattı. Kurum binalarını korumak için onlarca polis görevlendirildi.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Lleshaj'ın istifasını sunduğunu açıkladı.

İçişleri Bakanlığı ve Başbakanlık binası önünde çarşamba günü gerçekleşen ve İçişleri Bakanı Lleshaj'ın istifasının talep edildiği gergin protestolarda, 16 polis, 1 güvenlik çalışanı ve birkaç vatandaşın yaralandığı belirtildi.

Tiran Yerel Polis Müdürlüğü, protestoyla ilgili olarak 3 kişinin gözaltına alındığını, 4 kişinin serbest bırakıldığını ve 8 vatandaşın da yasa dışı toplantı ve gösteri düzenlemek suçundan arandığını bildirdi.

Başkent Tiran'da 8 Aralık günü sokağa çıkma yasağının bulunduğu saate denk gelen 01.45'te 25 yaşındaki K.R, polisin dur ihtarına uymayarak kaçmaya başlamış, kovalamaca sırasında açılan ateş sonucu yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.