Arizona'ya yatırım yaptılar ancak para kazanamayacaklar

Arizona'ya yatırım yaptılar ancak para kazanamayacaklar

Taiwan Yarı İletken Üretim Şirketi (TMSC), Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 12 milyar dolarlık yeni bir fabrika yatırımı yaptığını açıkladı. Proje 2024 yılında tamamlanacak.

Ancak bu duyurudan 12 saat sonra, ABD Ticaret Bakanlığı Çin telekomünikasyon şirketi Huawei'ye karşı yeni kısıtlamalar getirdi ve ABD tarafından üretilen teknoloji ve yazılımları kullanan tüm şirketlerin yarı iletkenler ve Huawei'ye parça satmasını yasakladı.

İronik olarak, hareketin en büyük kurbanı bazı ABD şirketleriyle birlikte TSMC olacaktır. Dünyanın ikinci büyük akıllı telefon üreticisi olan Huawei, TSMC'nin birçok önemli bileşen için en büyük müşterilerinden biridir. TSMC'yi ABD'ye büyük bir yatırım yapmak için ikna ettikten sonra, şirkete kısıtlamalar getirmek planlı bir adım gibi.

Mevcut Taiwan yönetimi, "bağımsızlık" için temerrüde düşebileceği yüksek bahisli bir kumar oynamıştır. Washington'daki Beijing karşıtı duygularla cesaretlendirilen ada yetkilileri, ABD'ye güvenlerini ortaya koymak istedi. Batı medyası tarafından desteklenen, şiddetli Hong Kong protestocularına destek sağlayarak ve Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) saldırarak sorun yaratmaya çalıştılar.

Bununla birlikte, bu oyunu oynatırken Taiwanlı yetkililer ekonomi gibi kritik bir zayıflığı göz ardı etti. Fujian eyaletinin kıyılarına uzak olmayan 23 milyondan fazla insandan oluşan küçük bir ada olarak, Taiwan'ın ticareti anakaraya entegre durumunda.

TAIWANLI YETKİLİLER İŞ ORTAĞINI İYİ SEÇMELİ

Siyasi farklılıklar bir yana, Taiwan şirketleri büyük ölçüde ana karadaki geniş pazarda kalmak için tedarik zincirlerine güveniyor. Ada yönetimindeki Demokratik İlerleme Partisi (DDP) "güneye gitme" ve ekonomiyi çeşitlendirme hakkında fikir sunuyor. Ancak adanın sınırlı nüfusu ve anakaradaki devasa pazar bunu doğal olarak engelliyor.

Sonuç olarak, TSMC anakara şirketlerine, özellikle Huawei'ye büyük ölçüde bağımlı. Ancak, Boğazlar arası gerginliklerin artması ve ada yönetiminin Washington'a doğru artan eğimi ile Taiwanlı şirket sallantıda. TSMC'yi potansiyel olarak büyük siyasi kazanımlar elde etmek için kullanan Beyaz Saray'ın "Önce Amerika" gündemini özel olarak artırmak için ABD'ye yatırım yapmaya teşvik etmeleri şaşırtıcı değildir.

Taiwan makamları, ABD'yi körü körüne destekleme stratejilerinin sonuçları olacağını fark etmelidir. ABD dürüst, güvenilir veya etik bir iş ortağı değildir. Adanın önde gelen şirketlerinden birini aldattı ve bağlı olduğu bir pazardan mahrum etti.

Arizona'daki yeni fabrika, TSMC'nin ana kara pazarındaki büyük kaybını telafi edemiyor. ABD politikası ayrıca Huawei gibi şirketleri tedarik zincirlerinde kendine bağımlı olmaya itti.

Sonuç, adanın hiçbir şey kazanamamasıdır. Ana kara karşıtı bir kumar üzerine her şeyi feda eden Taiwan makamları, Washington'a çok fazla yanaşmanın zararını gördüler.

Kaynak: China Daily