Amerika'nın Covid-19 mücadelesi

Amerika'nın Covid-19 mücadelesi

Bir ay kadar önce Donald Trump, karantinayı sonlandırmaları için eyaletlere "Özgürlük" diye Twitter paylaşımlarında bulunuyordu. Buna rağmen Amerika dünyanın en kötü Covid-19 kriziyle bir milyondan fazla vakayla mücadele ediyordu. Güvenlik, önlem ve refah Trump'ın gündeminde görünmüyordu. Aklında bir şey vardı ekonomi. Bu süreçte en kalifiye tıp uzmanı olan Dr. Anthony Fauci'yi dahi hedef haline getirmişti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) sadece Covid-19'un merkezi haline gelmekle kalmadı, aynı zamanda durum her geçen gün ülke için daha da kötüye gidiyor. Ülkenin Hastalık Kontrol Merkezi cuma günü 40 binden fazla teyit edilmiş vaka bildirerek tüm zamanların rekorlarını kırdı ve bu yeni enfeksiyonların 4 binden Florida'daydı.

Trump, geçen hafta boyunca artan sorunları reddetmeye çalıştı, ancak rakamlar yalan söylemiyor, pozitif testlerin oranı artıyor ve yeni vakaların sayısı ortada. Teksas'taki yoğun bakım üniteleri tam kapasiteyle geri döndü, eyalet valisi barları kapatmak, restoranları sınırlamak ve insanların evde kalmasını zorunlu kılmak için karantina uygulamak zorunda kaldı. Beyaz Saray sessizce hatalarını fark etti. Mike Pence liderliğindeki günlük basın toplantılarını yeniden başlatarak ince bir "U" dönüşü gerçekleştirdi. Bu durumun tamamen Amerikan yönetiminin can sıkıcı başarısızlığı olduğundan kuşku yok. Amerikan politikacılar seçkinlerinin çıkarlarını insanların hayatlarının üzerinde görüyor. Güven, refah ve istikrar olmadan gerçek bir iyileşme olamaz.

SÖZDE EŞİTLİK, DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI

ABD, eşitliğe değer veren bir ülke olmaktan gurur duymaktadır, ancak ekonomik ve sosyal gücün dağıtımı pratikte derin eşitsizliğe dayanıyor. Yasalar ile biçimsel eşitlik sınırlıdır. Doğru bir şekilde "burjuvazi demokrasisi" olarak tanımlanabilir.

Beyaz Saray'ın kişisel yetersizliği önemli bir faktör olmakla birlikte, gerçekte Amerika'nın Covid-19'a tepkisini, zenginlerin düşüncelerini bir bütün olarak toplumun ihtiyaçlarının üzerinde tutan baskılar oluşturarak engelleyen ekonomik çıkar adımlarıdır. ABD'li politikacılar en başından beri virüsün ortadan kaldırılması değil, ülkenin iş dünyasında mümkün olduğunca az zarar görmesi üzerinde odaklandı.

Trump virüs hakkında, Çin'i suçladı ve bir televizyon programında "V şeklinde bir toparlanma" konusunda övünerek piyasalara odaklandı. Amerikan ekonomisi için en büyük çözümün aslında virüsü ortadan kaldırmak olduğunu anlamak istemiyorlar.

Bu yanlış hesaplama ve hataların sonucu olarak, durum şimdi her zamankinden daha da kötü. Dünyada hiçbir ülke bu konuma gelmedi. Bu bir "ikinci dalga" değil, birincinin yeniden artması. Kâr ve sermaye çıkarları insan hayatının önünde geçti ve sonuç olarak ABD şimdi çok daha geniş bir coğrafi alanda Covid-19'un karşı karşıya kalıyor. Ekonomik görünüm şimdi daha da kötü olacak.

Kaynak: CGTN