Amerikan kamuoyundan “ABD'li şirketlerin Çin'den ayrılması” iddiasına tepki

Amerikan kamuoyundan “ABD'li şirketlerin Çin'den ayrılması” iddiasına tepki

Amerikan kamuoyunun son günlerde çıkan "ABD'li şirketlerin Çin'den ayrılması için derhal hazırlanması gerektiği" iddiasına şiddetle karşı çıktıkları bildirildi.

ABD Ulusal Perakende Federasyonu tarafından 23 Ağustos'ta yayımlanan açıklamada, Amerikan perakendecilerin dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'den ayrılmasının gerçekçi olmadığı ifade edildi. Söz konusu federasyon, Çin'deki ticari faaliyetlerinin Çinli müşterilerle temas kurmalarına ve deniz aşırı pazarı genişletmelerine olanak sağlamasının yanı sıra, Amerikalı işçiler, işletmeler ve tüketiciler için de fırsatların artırıldığını kaydetti.

ABD Ticaret Odası Genel Başkan Yardımcısı Myron Brilliant aynı gün yaptığı açıklamada, ABD ile Çin arasında yapıcı ekonomik ve ticari ilişkilerin sürdürülmesinin, iki taraf için doğru seçim olduğuna dikkat çekti. Brilliant, iki ülkeye en kısa zamanda anlaşmaya varması çağrısında da bulundu.

Öte yandan New York Times, Wall Street Journals, USA Today ve Bloomberg gibi önde gelen Amerikan gazetelerinin son günlerde ilgili tarafların ifadelerine dayandırdığı habere göre, ABD hükümetinin ABD menşeili şirketleri Çin'den ayrılmaya zorlamasının mümkün olmadığı belirtildi. Söz konusu gazetelerin, Çin ile ticaret ortaklık ilişkisinin kesilmesinin Amerikan şirketleri ve tüketicilerinin çıkarlarına zarar vermekle birlikte ABD ve dünya ekonomisini de olumsuz etkileyeceği vurgusu yapıldı.