“Amerikan askerleri IŞİD'e karşı operasyonlara yeniden başladı”

“Amerikan askerleri IŞİD'e karşı operasyonlara yeniden başladı”

New York Times gazetesi, Amerikalı askerlerin Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'e karşı geniş çaplı operasyonlara yeniden başladığını yazdı.

Askeri bürokratların açıklamalarına dayandırılan haberde, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordu mensuplarının, Kürt birlikleri ile birlikte Suriye'nin Deyrizor vilayetinde IŞİD'e karşı ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) altını çizdiği üzere geniş çaplı operasyon düzenledikleri belirtildi.

Haberde, Bağdat'ta üslenen Amerikan askeri koalisyonundan yapılan açıklamaya göre, operasyonda "çok sayıda" IŞİD militanının yok edildiği ya da yaralandığı, 10'un üzerinde teröristin ise yakalandığı kaydedildi.

Gazetenin aktardığına göre, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı General Kenneth McKenzie, konuya ilişkin açıklamasında, "Önümüzdeki günlerde ve haftalarda IŞİD'den geri kalanlarla mücadele yeniden hız kazanacak." ifadelerini kullandı.

McKenzie'nin cumartesi günü Bahreyn'de düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, ABD ile Suriyeli Kürtler arasındaki ilişkilerin "oldukça iyi" olarak tanımladığını yazan gazete, Amerikalı generalin, askerlerin Suriye'nin kuzeyinde ne kadar kalacakları sorusuna ise, "Nihai bir süremiz yok." yanıtını verdiğini aktardı.

Kaynak: Sputnik Türkiye