Amerika'da bölünme yeni bir şey değil

Amerika'da bölünme yeni bir şey değil

CGTN / Thomas O. Falk

"E pluribus unum" yani çoktan meydana gelen tek. Bu Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) inancıdır. Geçen çarşambadan bu yana, bu artık uzak bir anı gibi görünüyor. Joe Biden'ın ülkeyi yeniden birleştirme vaadini yerine getirmesi kolay olmayacak ama imkânsız da değil.

Amerika'da bölünme yeni bir şey değil. Bu ülkenin siyasi sisteminde yerleşik bir şeydir ve toplumsal, kültürel ve dini faktörlere dayanır. Ancak, son zamanlarda bölünmenin boyutu büyük ölçüde arttı. Ve bu sadece siyaset konusunda bir anlaşmazlık olmaktan çok tam bir ortak amaç eksikliği ya da hatta ortak ulusal kimlik olmaması ile sonuçlandı.

Son çarşambanın şok edici ve korkunç olayları yeni bir dip. Sadece seçimlerde kandırıldıklarını değil, başkanlarının da kandırıldığını düşünen birçok Trump taraftarının kini ve düşmanlığı arttı. Açılan davaları kaç mahkemenin reddettiği, kaç Cumhuriyetçi eyalet Biden'ın zaferini onayladığı önemli değil, "Amerika'yı Yeniden Büyük Yap" hareketi içindeki birçok kişi tarafından hileli seçimin çarpıklığı özenle ilan edildi, başkanın kendisi de dâhil. Bu her yere yayılan bölünmeyi berbat bir katarsise dönüştürdü.

BİRÇOK TRUMP TARAFTARININ KİNİ VE DÜŞMANLIĞI ARTTI

Biden şimdi, birçoğu kendisinin gayrimeşru bir başkan olduğuna inanmaya devam edecek olan 70 milyondan fazla Trump seçmenini miras alıyor. Ama 6 Ocak'taki olaylar Biden'ın başkanlığı ile birlikte, Amerika'nın değişimi başarılabilir hale getirmesine izin veriyor. Son dinamik çoktan değişikliklere işaret ediyor. Trump yönetimi dağılıyor. Yardımcılar ve kabine üyeleri istifa ediyor. Mitch McConnell ve Lindsey Graham gibi eski müttefikler geçen çarşamba ortaya çıkan olaylar nedeniyle başkanı terk ediyor ve Kongre tekrar azle doğru gidiyor.

Bu insanların batan gemiyi terk etmesi gibi görünse de Cumhuriyetçi Parti'nin kendini temizlemesi yine de dikkate değer. Yarı iş birliği yapan Cumhuriyetçi Parti Washington'ın partizan savaş bölgesinde memnunlukla karşılanan bir ümittir ve kamuoyu için de daha güçlü bir işarettir, her ne kadar Georgia'daki Senato ikinci tur seçimlerinde Raphael Warlock ve Jon Ossoff'un başarısı, Başkan seçilen Biden'a Senato ve temsilciler Meclisi'nde gelecek iki yıl için bir çoğunluk vermiş olsa da.

ESKİ MÜTTEFİKLER BAŞKANI TERK EDİYOR

Biden iş birliği kapısını sonuna kadar açık tutacak kadar sağduyuluydu. O bir ideolog, inatçı ve uzlaşmaz biri değil. Ilımlı Cumhuriyetçileri iki partinin ortak çabalarına kazanmaya çalışacaktır. Amerika'nın karşılaştığı meydan okumalar geçen 75 yıldakilerden daha önemli olduğu için, her iki partinin de el ele çalışmak konusunda örnek oluşturması bir zorunluluktur. Biden'ın belirttiği gibi, tehlikede olan, "Amerika'nın ruhu"ndan daha az bir şey değildir.

Ek olarak, Biden gelirlerdeki durma ve fırsatları kaybetmenin neden olduğu sosyoekonomik uçurumu azaltmak için, dikkatini Amerika'nın orta sınıfı ve işçi sınıfına çeviriyor. Sadece onların oyları 2016'da Trump'ın başkanlığını mümkün kılmıştı. Onların çoğu Demokrat Parti'den uzaklaştı.

Göreve başladığında, Biden küreselleşme ile teknolojinin Amerikan orta ve işçi sınıfına etkilerini, milyarlarla dolarlık benzeri görülmemiş altyapı yatırım planı ile telafi etmeyi hedefleyecek. Bu plan finansal sistem ve vergi sisteminde reform yapılmasını ve sendikalı işler dâhil milyonlarca iş yaratılmasını, geniş ağlar kurulmasını ve Amerika'nın dağılan altyapısını yenilemeyi içeriyor. Biden sağlık hizmetine erişimi, çocuk bakımı gibi programlara erişimi iyileştirmeyi, ücretli izni, öğrencilerin borçlarının silinmesini, 125 bin doların altında geliri olanlara bedava üniversite hakkını ve sağlam bir sosyal güvenlik sigortasını hedefliyor. Bu yeni bir yöne önemli bir geçiş olacak. İster bölünmüş, Biden ya da Trump'ın seçmeni olsunlar ya da olmasınlar, bu bahsedilen faktörler Amerikalılar için bir öncelik durumunda. Ve eğer yeni başkan bunları onlara verirse, daha sakin bir siyasi iklimle birlikte, insanlar arasındaki düşmanlık uçurumunu kapatma fırsatına sahip olacak. Evet, ulus belirsiz zamanlarla karşı karşıyayken, Biden'ın planı oldukça iddialı. Ama Biden'ın hayat hikâyesini bilen herkes, onun birçok kişinin teslim olacağı bile atlattığının çok iyi farkında. Bu kez de farklı olmayacak.